Partnerzy serwisu:

Trwa kampania społeczna „WidzialniPełnosprawni.pl”

inf. prasowa 07.09.2017 329

Trwa kampania społeczna „WidzialniPełnosprawni.pl”
fot. Fundacja Grupy PKP
Według różnych źródeł w Polsce może być od 4 do 7 mln osób z niepełnosprawnością. Jednie 26,8% z nich jest aktywnych zawodowo.– Problemem jest przede wszystkim niska świadomość społeczna, w tym ta wśród pracodawców – mówi prezes Fundacji Grupy PKP, Katarzyna Kucharek. Aby tą świadomość zmienić trwa projekt WidzialniPełnosprawni.pl, organizowany przez Fundację Grupy PKP.
Od kilku tygodni na dworcach w całej Polsce trwa akcja WidzialniPełnosprawni.pl. Podczas wydarzeń na dworcach pracownicy Fundacji przekazują informacje na temat savoir-vivre wobec osób z niepełnosprawnością oraz prowadzą prelekcje dla uczniów. Akcję wzbogaca ścianka kolorowych kostek, z których uczestnicy mogą układać zdania, np. „My też kochamy piękne historie”. Ostatni happening odbędzie się 8 września na Dworcu Centralnym w Warszawie. Poprzednie odbyły się na dworcach w Łodzi, Bydgoszczy, Gdyni oraz Krakowie.

Wzory zachowań

– Jest wiele rzeczy, które możemy zrobić już teraz. O nich także chcemy mówić przy okazji tego projektu – mówi Michał Tarcha, koordynator projektu w Fundacji Grupy PKP. Jedną z prostych wskazówek jest to, aby w razie konieczności pomocy zamiast chwytać osobę niewidomą za rękę, wziąć ją pod ramie. Analogicznie nie powinno dotykać się wózka osoby z niepełnosprawnością ruchową, stanowi on przestrzeń osobistą właściciela. – Takich zasad jest bardzo dużo. Przybliżymy je podczas naszej akcji – zapowiadają organizatorzy.

Fundacja Grupy PKP chce walczyć z wieloma mitami, które dotyczą osób z niepełnosprawnością. – Ten chyba najbardziej bolesny, dotyczy opinii, że osoby z niepełnosprawnością są mniej wartościowe na rynku pracy, mniej inteligentne lub skuteczne. To całkowita nieprawda. W czasie projektu będziemy pokazywać, że osoby z niepełnosprawnością są pełnowartościowymi pracownikami – zapowiada Michał Tarcha.

Pełnosprawni w pracy

Jak mówią organizatorzy projektu, zatrudnienie i integrowanie osób z niepełnosprawnością przynosi wiele korzyści. Do najbardziej widocznych zaliczają się korzyści ekonomiczne dla pracodawców, takie jak możliwość zwolnienia z opłaty PFRON, czy znaczna refundacja kosztów szkoleń dla osób z niepełnosprawnością. Jak mówią pracownicy Fundacji instrumentów jest dużo, problemem jest fakt, że wielu pracodawców nie zdaje sobie sprawy z ich istnienia lub nie wie, jak z nich skorzystać.

– Musimy podjąć wspólny wysiłek, aby osoby z niepełnosprawnością byli równi na rynku pracy. To nasza społeczna odpowiedzialność. Nie ma absolutnie żadnego powodu, aby nie mogli realizować się zawodowo. To kwestia wyrównania szans – mówi Katarzyna Kucharek z Fundacji Grupy PKP.

Według Badań Aktywności Ekonomicznej Ludności jedynie 26,8% osób z niepełnosprawnością jest aktywnych zawodowo. – Wiele nam brakuje, aby dojść do pełni europejskich standardów. W Szwecji ten współczynnik wynosi aż 67 proc. – mówi Piotr Czarnota, osoba z niepełnosprawnością zatrudniona w PKP Intercity, jako główny specjalista ds. organizacji przewozu osób niepełnosprawnych.

Happening w Warszawie kończy pierwszy etap projektu. Teraz Fundacja przystępuje do działań medialnych i szerzenia informacji na temat korzyści płynących z zatrudnienia osób z niepełnosprawnością, wzorów zachowań oraz dostosowywania miejsc pracy do ich potrzeb. W kolejnych etapach organizatorzy zapowiadają wewnętrzne szkolenia oraz zwiększenie zatrudnienia osób z niepełnosprawnością w spółkach Grupy PKP. – Chcemy zacząć od siebie i nie tylko pokazać dobre praktyki, ale przede wszystkim je wdrożyć – zapowiada Katarzyna Kucharek, prezes Fundacji.

Happening na Dworcu Centralnym odbędzie się 8 września w godzinach od 11:00 do 15:00.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony