Partnerzy serwisu:

Transport kolejowy to korzystna alternatywa dla transportu morskiego i lotniczego.

art. sponsorowany 22.08.2022 366

Transport kolejowy to korzystna alternatywa dla transportu morskiego i lotniczego.
Rabenfot. ASK Publikacje
Transport kolejowy to korzystna alternatywa dla transportu morskiego i lotniczego. Sprawdza się w przypadku odległych przewozów oraz ładunków o dużym tonażu. Co jeszcze warto wiedzieć o transporcie kolejowym?

Jakie są rodzaje transportu kolejowego?

Transport kolejowy to usługa spedycyjna realizowana, dzięki wykorzystaniu pojazdów kolejowych na trasach krajowych i międzynarodowych. Ładunek musi zostać dostarczony na terminal kolejowy, załadowany, przetransportowany i rozładowany na terminalu docelowym. Wykorzystanie transportu kolejowego jest szczególnie opłacalne, gdy istnieje konieczność przewozu ciężkich towarów na duże odległości. Podstawową grupą towarów w transporcie szynowym stanowią towary masowe, takie jak kruszywo, ropa, piach czy węgiel. Koszt takiego rodzaju transportu jest zwykle uzależniony od objętości ładunku, dlatego stanowi opłacalną alternatywę dla dużych ładunków lotniczych. Transport kolejowy obejmuje:

• Transport pełnowagonowy (transport kolejowy konwencjonalny)

Jest to podstawowy rodzaj transportu szynowego, który pozwala przewozić praktycznie każdy rodzaj towaru. Sprawdza się w przypadku transportu dużych ilości towarów, takich jak węgiel, stal, rudy, zboża, ciecze, paliwa czy artykuły chemiczne.

• Transport kolejowy kontenerowy (kolejowy multimodalny)

Transport kontenerowy wykorzystuje otwarte platformy, na których umieszcza się kontenery. Często stanowi uzupełnienie transportu morskiego. Wykorzystanie kolei w transporcie multimodalnym pozwala na maksymalne uproszczenie wszystkich procedur oraz redukcję kosztów.

• Transport kolejowy drobnicowy

Ten rodzaj transportu wykorzystywany jest w przewozie drobnicy (paczek i innych mniejszych przesyłek) z jednego terminala kolejowego na drugi. Polega na skonsolidowaniu mniejszych ilości towarów jako przesyłki zbiorczej w kraju nadania.

Zalety spedycji kolejowej

Kolejowy transport towarów jest szczególnie wydajny na długich trasach, ponieważ jednym środkiem transportu jest możliwość przewiezienia dużej liczby kontenerów przy małej liczbie postojów. Dużą zaletą transportu kolejowego jest kompatybilność intermodalna. Wykorzystywane kontenery są kompatybilne z transportem drogowym i morskim. Oznacza to, że nie ma konieczności załadunku i rozładunku w punktach tranzytowych – kontener ładuje się z pociągu na ciężarówkę. Nie bez znaczenia są również koszty przewozu towarów. Transport kolejowy jest dziesięciokrotnie tańszy od transportu lotniczego oraz dwukrotnie szybszy od transportu morskiego.

Jak zorganizować transport kolejowy?

Transport kolejowy to proces uwzględniający przewóz towarów, zorganizowanie załadunku i rozładunku oraz dopełnienie wszelkich formalności. Przedsiębiorstwa powierzają realizację transportu kolejowego firmom spedycyjnym, które organizują transport na indywidualne zamówienie. Wówczas cała odpowiedzialność leży po stronie operatora, który dba o poprawną realizację zlecenia, na bieżąco monitoruje trasę towaru i dba o odpowiednią dokumentację. Jedną z renomowanych firm logistycznych jest Grupa Raben, która oferuje kompleksowe usługi logistyczne door-to-door. Zapewnia system monitoringu dostawy na całej trasie przejazdu pociągu, optymalne zapełnienie kontenera oraz kompatybilność z innymi środkami transportu kontenerów bez konieczności przeładunków towarów. Bazując na dużym doświadczeniu i bezpośredniej współpracy z operatorem kolejowym, zlecający ma gwarancję bezpieczeństwa, komfortu i obniżenia kosztów usługi.

PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony