Partnerzy serwisu:

Tomaszów Mazowiecki – Spała: Czy ruszą kolejowe przewozy turystyczne?

Kasper Fiszer 12.04.2018 2,7k

Tomaszów Mazowiecki – Spała: Czy ruszą kolejowe przewozy turystyczne?
Pociąg Przewozów Regionalnych w Spalefot. Kasper Fiszer
Czy w tym roku pociągi z Łodzi dotrą ponownie przez Tomaszów Mazowiecki do Spały? Łódzki oddział Przewozów Regionalnych rozważa możliwość ponownego uruchomienia sezonowych kursów weekendowych do znanej miejscowości uzdrowiskowej. Uzależnia jednak ostateczną decyzję m.in. od pozyskania dofinansowania zewnętrznego i pomyślnej współpracy z lokalnym samorządem gminnym, choć w przeszłości zdarzało się, że prowadził kursy komercyjnie.
W zeszłym roku po raz pierwszy po kilkuletniej przerwie nie zostały uruchomione letnie pociągi rozkładowe na linii kolejowej nr 53 łączącej Tomaszów Mazowiecki ze Spałą. Wcześniej przez kilka kolejnych sezonów wakacyjnych weekendowe kursy uruchamiały tam Przewozy Regionalne. Sobotnio-niedzielne przejazdy o charakterze turystycznym stanowiły jedną z najważniejszych form promocyjnych łódzkiego oddziału PR.

Na razie PR bierze pod uwagę możliwość uruchomienia połączenia

Forma organizacyjna przewozów była różna: przewoźnik uruchamiał je komercyjnie – na własne ryzyko – lub przy współudziale samorządów gminnych i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. PR wraz z gminą Inowłódz brały udział w ubiegłorocznym konkursie projektów WFOŚiGW, ale ostatecznie nie otrzymały dofinansowania. Swoje pociągi turystyczne dotowane z puli środków Funduszu uruchomiła natomiast Łódzka Kolej Aglomeracyjna. Wobec tego PR podjęły decyzję o rezygnacji z wcześniejszych planów otwarcia połączenia.

Spółka nie wyklucza jednak powrotu do zarzuconej koncepcji prowadzenia wakacyjnego ruchu turystycznego do znanej miejscowości wypoczynkowej. – Uruchomienie wakacyjnych pociągów do Spały jest brane przez nas pod uwagę – potwierdza Anna Piotrowska, rzecznik prasowy Oddziału Łódzkiego Przewozów Regionalnych. Wskazuje ona jednak na cały szereg czynników, które nie pozwalają jeszcze uznać wprowadzenia kursów do rozkładu jazdy za pewne.

Przewoźnik chciałby pozyskać dofinansowanie zewnętrzne

– Na ostateczną decyzję w tej sprawie ma wpływ wiele okoliczności, m.in. pozyskanie źródła dofinansowania, współpraca z Urzędem Gminy Inowłódz, a także utrudnienia związane z planowanymi pracami torowymi na linii 25 Łódź Kaliska – Dębica w okresie letnim – tłumaczy nasza rozmówczyni. – W przypadku podjęcia decyzji dotyczącej uruchomienia pociągów do Spały będziemy o tym informować [później] – dodaje. Czekamy także na szczegółowe informacje dotyczące wspomnianych robót na linii biegnącej z Łodzi do Dębicy przez Tomaszów Mazowiecki i Opoczno ze strony zarządcy infrastruktury, PKP Polskich Linii Kolejowych.

W ostatnim roku funkcjonowania wakacyjnych połączeń pociągi do Spały skomunikowane były z busami dowożącymi wycieczkowiczów do Inowłodza. Łodzianie mieli więc możliwość zwiedzić dwie uznawane za atrakcyjne turystycznie miejscowości, do których poza sezonem trudno jest dotrzeć komunikacją zbiorową. Dla przyjezdnych organizowano także kilka dodatkowych atrakcji w Spale, oferowano im też rabaty na szereg usług dostępnych w samej Spale.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Rozkład jazdy
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony