Partnerzy serwisu:

Tomaszów – Skarżysko-Kam.: Na razie tylko dokumentacja techniczna

Kasper Fiszer 21.08.2020 3,1k

Tomaszów – Skarżysko-Kam.: Na razie tylko dokumentacja techniczna
Pociąg osobowy ze Skarżyska-Kamiennej w Tomaszowie Maz. fot. Kasper Fiszer
Samorządy województw łódzkiego i świętokrzyskiego ogłosiły szczegóły wspólnego przedsięwzięcia dotyczącego modernizacji linii nr 25 pomiędzy Tomaszowem Mazowieckim a Skarżyskiem-Kamienną. W pierwszym etapie władze regionów chcą pozyskać środki wyłącznie na dokumentację przygotowawczą. Marszałkowie wspólnie zapewniają jednak, że pracują już nad kolejnymi etapami, w tym przygotowaniem samego projektu i realizacją robót.
Wczoraj informowaliśmy na naszych łamach o planach województwa łódzkiego dotyczących uczestnictwa w rządowym programie Kolej+. Jednym z trzech przedsięwzięć, które zamierza zgłosić samorząd, jest modernizacja i elektryfikacja linii kolejowej nr 25 na odcinku Tomaszów Mazowiecki – Skarżysko-Kamienna. Wiemy już, że w pierwszym etapie realizacji przedsięwzięcia przygotowywanego wspólnie z województwem świętokrzyskim marszałkowie będą chcieli pozyskać środki tylko na dokumentację techniczną. – Już ustalamy szczegóły drugiego etapu – zapewnia jednak Grzegorz Schreiber, marszałek województwa łódzkiego.

Duży optymizm marszałków, ale realizacja prac jest dość doległa

Wydział Komunikacji Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego zaznacza, że w skład pirtwszej fazy inwestycji wchodzić będzie nie tylko przygotowanie dokumentacji, ale też pozyskanie decyzji administracyjnych. Etap pierwszy ma zostać zakończony w 2024 r. Sam etap prac budowlanych jest więc dość odległy w czasie, a na razie nie ma konkretnych decyzji dotyczących jego finansowania.

Przdstawiciele obu regionów zachowują jednak duży optymizm dotyczący przeprowadzenia modernizacji. – Dziś pociągi kończą bieg w Opocznie. Tak nie powinno być. Pociągi powinny jechać dalej w kierunku województwa świętokrzyskiego i taki jest nasz cel. Rządowy program Kolej+ jest doskonałą okazją do spełnienia naszego marzenia – stwierdził podczas konferencji prasowej w Opocznie Grzegorz Schreiber, dodając, że ma nadzieję na zaplanowanie robót w przyszłej perspektywie finansowej UE. – Etap planistyczny to początek naszej współpracy – wtórował mu Andrzej Bętkowski, marszałek województwa świętokrzyskiego.

Wariant optymistyczny: elektryfikacja w ciągu pięciu lat

Władze obu regionów szacują, że dokumentacja będzie kosztować ich budżety ok. 3 mln 200 tys. zł (przy założeniu 15-procentowego wkładu własnego). – Późniejsze prace projektowe pochłoną ok. 40 mln zł – wskazał marszałek województwa świętokrzyskiego. Dodał, że jeśli elektryfikacja trasy nastąpi w ciągu pięciu lat, będzie oznaczać to szczęśliwy przebieg przedsięwzięcia.

Pozostałe dwie inwestycje, które województwo łódzkie planuje zgłosić do Kolej+, obejmują także same roboty budowlane. Zarówno prace na linii bełchatowskiej, jak i na planowanej trasie do Wielunia mają potrwać do 2028 r.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Inwestycje liniowe
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony