Partnerzy serwisu:

Tomasz Zaboklicki: Potrzebna reforma kredytów eksportowych, chcemy pojawić się w Iranie

Michał Szymajda 08.02.2016 88

Tomasz Zaboklicki: Potrzebna reforma kredytów eksportowych, chcemy pojawić się w Iranie
Tomasz Zaboklicki w fabryce Pesa BydgoszczFot. Pesa
– Śledzimy trendy światowe w branży kolejowej, wiemy gdzie warto pojawić się z produktami, ale bez reformy Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych, trudno nam będzie sprzedać cokolwiek na przykład na rynek irański, gdzie chcielibyśmy się pojawić – powiedział Tomasz Zaboklicki, prezes zarządu Pesa Bydgoszcz.
Temat wsparcia polskich producentów taboru kolejowego i wykonawców infrastruktury został poruszony w piątek w Bydgoszczy przez posłów PiS Piotra Króla i Jerzego Polaczka, którzy w Pesie zapowiedzieli powołanie parlamentarnej grupy do wsparcia polskich przedsiębiorstw związanych z branżą kolejową. Tomasz Zaboklicki zwrócił uwagę na główne problemy polskich eksporterów.

– W Niemczech istnieje odpowiednik KUKE, którym jest Hermes. Prowadzimy rozmowy także z nimi i pewnie łatwiej dogadamy się z nimi niż z polską instytucją. Reforma KUKE jest potrzebny elementem reformy zapowiadanej przez premiera Morawieckiego, ja na te reformy bardzo czekam – powiedział prezes Zaboklicki.

– Uważam, że polskie przedsiębiorstwa, które mają tu swoje ośrodki badań i rozwoju powinny być wspierane w sposób szczególny. Przykładem organizacji, które wspierają polskie przedsiębiorstwa jest Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, ale warunki otrzymania środków z NCBR są liczne i trudne do spełnienia przez kogokolwiek. Przykład? Odrzucono nasz wniosek o wsparcie na budowę pierwszego w Polsce wagonu piętrowego. Wydaje mi się, że brakuje też przejrzystości w informacji kto i dlaczego konkurs wygrał, co nie pozwala nam się lepiej przygotować do konkursów NCBR – dodał szef Pesy.

Zdaniem Tomasza Zaboklickiego potrzebne są też inne zmiany. W jego opinii sytuacja w której Bank Gospodarstwa Krajowego podlega pod Ministerstwo Finansów, a Ministerstwo Gospodarki z kolei nie ma wielu narzędzi do wsparcia eksportu, jest wadliwa.

– Takie rozwiązanie w moim odczuciu wymaga zmian. Dlatego cieszę się, kiedy posłowie Król i Polaczek przyjeżdżają do Pesy z inicjatywą powołania parlamentarnej grupy, które pomoże polskim firmom, zwłaszcza tym eksportującym swoje produkty – powiedział Zaboklicki.

Już 16-17 marca w Warszawie kolejna edycja Europejskiego Forum Taborowego. Jak co roku, konferencja podejmie tematykę zakupów i modernizacji taboru kolejowego w państwach Europy Środkowo-Wschodniej. To już trzecia edycja największej i najbardziej prestiżowej konferencji w regionie, poświęconej wielowątkowej dyskusji na temat stanu obecnego i przyszłości branży dostawców kompletnych pojazdów szynowych, producentów komponentów i podzespołów, poddostawców, dostawców usług i urządzeń służących utrzymaniu taboru kolejowego.

Więcej informacji na temat wydarzenia - program i możliwość rejestracjiPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Pesa
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony