Partnerzy serwisu:

Małopolska wybrała Newag. Będą nowe Impulsy

Jakub Madrjas 18.02.2016 394

Małopolska wybrała Newag. Będą nowe Impulsy
Fot. Tomasz Skupin
Sąd Okręgowy w Krakowie oddalił w skargę Pesy w sprawie przetargu na dostawę pojazdów dla województwa małopolskiego. W czwartek 18 lutego Urząd Marszałkowski zatwierdził wybór oferty Newagu.
Przedmiot zamówienia obejmował dostawę 12 nowych elektrycznych zespołów – ośmiu czteroczłonowych oraz czterech pięcioczłonowych – wraz z kompleksową obsługą gwarancyjną i utrzymaniem. Przetarg zawierał też opcje zakupu dodatkowych czterech pojazdów (dwóch czteroczłonowych oraz dwóch pięcioczłonowych).

Województwo pierwotnie wybrało ofertę Pesy w wysokości 292,5 mln zł brutto. Producent ten chciał za tę kwotę dostarczyć pociągi Acatus Plus, ale była to oferta niższa o 29,9% od ceny rynkowej, ustalonej przez urzędników woj. małopolskiego na podstawie oświadczeń producentów. Z tego względu rozstrzygnięcie zostało oprotestowane przez nowosądecki Newag. Krajowa Izba Odwoławcza przychyliła się do opinii Newagu i stwierdziła, że oferta Pesy była rażąco niska. Zdaniem Izby Pesa nie wykazała, że cena przez nią zaoferowana nie była rażąco niska – a to na niej spoczywał ciężar dowodu.

Skarga oddalona

Bydgoski producent podkreślał, że prawidłowo wyliczył cenę. Dlatego też złożył skargę przed Sąd Okręgowy w Krakowie. Szczegółowo opisaliśmy tę sprawę w tym miejscu. Sąd dziś (12 lutego) oddalił jednak skargę w całości, co otwiera województwu i Newagowi drogę do podpisania umowy. Oferta Newagu (dostawa 12 wraz z opcją dodatkowych 4 pojazdów) opiewała na 374 mln brutto.

– Z uznaniem przyjmujemy orzeczenie Sądu Okręgowego. Oferowana cena w przetargach publicznych nie powinna być jedynym, kluczowym kryterium wyboru. W transporcie publicznym priorytetem powinna być wysoka jakość i niezawodność pociągów. Nasze pojazdy spełnią te oczekiwania – skomentował dzisiejszy wyrok prezes Newagu Zbigniew Konieczek.

Małopolska kupi kolejne 16 pociągów

Województwo małopolskie planuje zakup 16 nowych pociągów i poważnie zastanawia się nad zakupem m.in. wagonów panoramicznych. Obok służby na trasach kolejowych mogłyby stanowić atrakcję turystyczną na malowniczych górskich szlakach – przeczytaj wszystko na ten temat.

Aktualizacja 18 lutego: Wybór oferty Newagu potwierdzony

Zgodnie z przewidywaniami, dziś (18 lutego) Urząd Marszałkowski powtórzył wybór najkorzystniejszej oferty, odrzucając ofertę Pesy. Zatwierdził też wybór oferty Newagu jako jedynej ważnej, która wpłynęła w przetargu. Podpisanie umowy będzie możliwe po przeprowadzeniu kontroli przetargu przez Urząd Zamówień Publicznych.

Już 16-17 marca w Warszawie kolejna edycja Europejskiego Forum Taborowego. Jak co roku, konferencja podejmie tematykę zakupów i modernizacji taboru kolejowego w państwach Europy Środkowo-Wschodniej. To już trzecia edycja największej i najbardziej prestiżowej konferencji w regionie, poświęconej wielowątkowej dyskusji na temat stanu obecnego i przyszłości branży dostawców kompletnych pojazdów szynowych, producentów komponentów i podzespołów, poddostawców, dostawców usług i urządzeń służących utrzymaniu taboru kolejowego.

Więcej informacji na temat wydarzenia - program i możliwość rejestracji


PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Newag
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony