Partnerzy serwisu:

Autonomiczne pociągi towarowe już za cztery lata

Artur Bogdanowicz 01.11.2021 3,9k

Autonomiczne pociągi towarowe już za cztery lata
Fot. Nicky Boogaard, Flickr
Testy autonomicznej lokomotywy towarowej na niemiecko-niederlandzkiej trasie Betuweroute przyspieszają i zostaną dofinansowane kwotą 18,9 mld euro.
Na towarowej trasie Betuweroute łączącej port w Rotterdamie z niemieckim Zagłębiem Ruhry wystartował z początkiem października projekt testowy „Automatic Train Operation Technologies for Cargo”. Do 2025 roku wystartować mają prowadzone i nadzorowane w pełni autonomiczne przewozy towarowe. W pierwszej fazie przez rok lokomotywy prowadzić będą składy na otwartym niderlandzkim odcinku trasy do Rotterdamu.

Projekt otrzyma wsparcie w wysokości 18,9 mln euro od Federalnego Ministerstwa Transportu i Infrastruktury Cyfrowej w ramach federalnego programu „Przyszłość Transportu Towarowego”. 17,5 mln euro z tej kwoty wykorzysta DB Cargo AG. W projekcie uczestniczą również Niemieckie Centrum Lotnicze (DLR), niderlandzki operator infrastruktury ProRail B.V. oraz inicjatywa „Cyfrowa Kolej Niemiecka”, należąca do Deutsche Bahn AG.

Automatyzacja ruchu kolejowego ma pomoc zoptymalizować przepustowość linii i poprawić jakość i szybkość transportu na tej linii oraz zwiększyć jego konkurencyjność. To także element niemiecko-niderlandzkiego przedsięwzięcia „Joint Declaration of Intent on the cooperation in promoting rail freight operations“, wypracowanego przez przedstawicieli obu krajów. Pierwsze testy autonomicznej lokomotywy (serii 189) z zainstalowanym ATO poziomu 2 (Automatic train operation) odbyły się tu w 2018 roku. Przejechała ona wtedy z Maasvlakte Rotterdam do granicy z Niemcami.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony