Partnerzy serwisu:

Tanie pociągi PKP Intercity jeżdżą z Warszawy Gdańskiej. Nie wszyscy o tym wiedzą

Michał Szymajda 24.01.2023 7k

Tanie pociągi PKP Intercity jeżdżą z Warszawy Gdańskiej. Nie wszyscy o tym wiedzą
Fot. PKP Polskie Linie Kolejowe SA
Zamieszanie z ostatnich tygodni, związane z podwyżką cen biletów, nałożyło się na kolejne zmiany w organizacji ruchu pociągów w stolicy. W efekcie duża część pociągów kategorii ekonomicznej (IC i TLK) przestała odjeżdżać z Warszawy Centralnej. Część pasażerów nie ma o tym pojęcia.
Wielokrotnie podczas ostatnich dni oglądaliśmy screeny z wyszukiwarki połączeń na stronie PKP Intercity. Widniały na nich niemal wyłącznie pociągi np. na trasie Warszawa – Kraków czy Warszawa – Gdańsk, za kwotę 199 złotych. Tylko pojedyncze połączenia na tej trasie operator oferował za 80 złotych lub nieco mniej, co wzbudzało wściekłość podróżnych. Tymczasem większość tanich połączeń od połowy grudnia po prostu przekierowano na Warszawę Gdańską (tak jest od początku listopada).

Wielu pasażerów nie zauważa tych zmian i z przyzwyczajenia wciąż szuka pociągów z „Centralnej”. Tymczasem część pociągów jadących z Warszawy Gdańskiej nawet na najpopularniejszych trasach może wyglądać tak, mimo że oferuje przejazd nawet za cenę czterokrotnie niższą niż za Pendolino w dzień odjazdu. Internauci słusznie zauważają, że niskie wypełnienie pociągu może być powodowane tym, że jedzie on z Warszawy Gdańskiej. Choć wpływ na to miał zapewne sposób, w jaki system sprzedaży wypełnia pociąg (często wagony skrajne są mniej wypełnione niż środek pociągu) czy dzień tygodnia.

PKP Intercity: informujemy o zmianach w Warszawie

Czy spółki z grupy PKP rzeczywiście robią wszystko, aby uzmysłowić pasażerom, że w Warszawie, na czas remontu, działa „drugi Centralny”? PKP Intercity twierdzi, że tak.

– Informujemy o tym naszych pasażerów już na etapie wyszukiwania połączeń przez Warszawę na naszej stronie internetowej. Po wybraniu jednej z warszawskich stacji pojawia się komunikat o tym, aby sprawdzić kursowanie pociągów z innych dworców. W wyszukiwarce jest dostępna też opcja „Warszawa (dowolna stacja), a po jej wybraniu podróżny otrzymuje informacje o tym, które składy przyjeżdżają/odjeżdżają z danej warszawskiej stacji, w tym z Warszawy Gdańskiej. Na stronie internetowej, obok wyszukiwarki połączeń, znajduje się też komunikat dotyczący modernizacji Warszawskiego Węzła Kolejowego – pisze PKP Intercity.

– O możliwości podróży ze stacji Warszawa Gdańska informują również kasjerzy podczas zakupu biletu z/do Warszawy w okienku kasowym. Informacje na temat zmiany w organizacji ruchu pojawiają się też w naszych kanałach social media, a także w wysyłanych newsletterach – napisała Marta Ziemska z biura prasowego PKP Intercity. O tym, jak wiele tanich pociągów IC i TLK odjeżdża z Gdańskiej, można przekonać się, wybierając w wyszukiwarce PKP właśnie hasło „WARSZAWA”, a nie konkretną stację, np. „WARSZAWA CENTRALNA”. Jeszcze więcej pociągów odjeżdża z Gdańskiej do Lublina, Wrocławia czy Krakowa.

Problem z informacją pasażerską nie ustaje

Tymczasem od momentu przeniesienia znacznej części ruchu na Warszawę Gdańską nie ustają problemy z informacją pasażerską (wymienioną niedawno niemałym nakładem kosztów). Pisaliśmy o tym tutaj, ale problem się powtarza. Poprosiliśmy już o komentarz PKP PLK.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony