Partnerzy serwisu:

Talgo opracuje pociąg na wodór dla różnego rozstawu torów

Michał Szymajda 12.02.2021 2,3k

Talgo opracuje pociąg na wodór dla różnego rozstawu torów
Zdjęcie ilustracyjneFot. Talgo
Talgo rozpoczyna prace nad unikalną konstrukcją wodorowego pociągu, który będzie mógł poruszać się po torach o różnej szerokości.
Producent pojazdów kolejowych z Hiszpanii rozpoczyna właśnie prace nad zestawem wagonów z lokomotywą, który byłby zupełnie zeroemisyjny. Do napędzania lokomotywy miałby służyć wodór i, tradycyjnie, sieć trakcyjna.

Pociąg ma bazować na rozwiązaniach dotąd przez nikogo nie stosowanych. Sercem zestawu ma być multisystemowa lokomotywa Talgo Travca MS, zdolna rozpędzać się do 260 km/h. Jest ona przygotowana, jako jedyna na świecie, do automatycznej zmiany rozstawu kół w zależności od szerokości torów stosowanych w danym w państwie. Do niej doczepionych będzie pięć wagonów systemu Talgo. Są to wagony stosunkowo krótkie, połączone jednoosiowymi wózkami zlokalizowanymi pomiędzy nimi. Oczywiście one także mają możliwość automatycznej zmiany rozstawu kół.

W jednym z wagonów, w którym normalnie znajdują się agregaty prądotwórcze, umieszczone będą wodorowe ogniwa paliwowe, natomiast w kolejnym z nich znajdzie się aparatura pomiarowa. Kolejne trzy wagony nie będą zmieniane w stosunku do podobnych stosowanych w ruchu pasażerskim.

Talgo zachwala swój pomysł uważając, że to rozwiązanie modułowe, które będzie mogło być stosowane w różnych typach pociągów. Docelowo producent chce proponować wodorowe rozwiązanie w zestawach Vittal przeznaczonych do ruchu regionalnego i podmiejskiego, które producent zacznie oferować w 2023 roku. Koniem roboczym tych zestawów ma być właśnie lokomotywa Travco, zmodyfikowana pod ruch lokalny, a więc nie tak szybka.

Uniwersytet w Extramadurze rozpoczął wraz z Talgo konkurs na wykonanie zewnętrznego designu pociągu, który ma go wyróżniać i reklamować. Testy dynamiczne lokomotywy i wagonów wodorowego składu zaplanowano na listopad 2022.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Wodór w transporcie
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony