Partnerzy serwisu:

Tabor PKP Cargo wart więcej dzięki rosnącym cenom złomu

Jakub Madrjas 08.02.2018 5,6k

Tabor PKP Cargo wart więcej dzięki rosnącym cenom złomu
Fot. JM, Rynek Kolejowy
O ponad 22 miliony złotych poprawi się wynik PKP Cargo za ubiegły rok dzięki wzrostowi cen złomu. Ma ona bowiem przełożenie na wartość taboru kolejowego spółki. 
Jak poinformował zarząd PKP Cargo, ze względu na odnotowany na rynku wzrost cen złomu podjął on decyzję o dokonaniu aktualizacji wartości rezydualnej taboru kolejowego i rozwiązaniu części odpisu z tytułu trwałej utraty wartości taboru kolejowego w kwocie 27,4 miliona złotych. Cena złomu na dzień 31 grudnia 2017 r. była wyższa niż ceny przyjęte przez spółkę do wyceny wartości rezydualnej taboru kolejowego w poprzednich okresach. 

Jak tłumaczy zarząd, rozwiązanie powyższego odpisu wpłynie na poprawę wyniku finansowego spółki za rok 2017 w kwocie 22,2 milionów złotych po uwzględnieniu efektu podatkowego. – Dokonana aktualizacja odpisu ma charakter niepieniężny i pozostaje bez wpływu na sytuację płynnościową PKP Cargo – tłumaczy spółka, dodając, że wartości mają charakter szacunkowy i mogą ulec zmianie. Ostateczne wyniki spółki zostaną przedstawione w jednostkowym i skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym za 2017 r., których publikacja planowana jest na 16 marca 2018 r.

Zmiana wpłynie znacząco na wyniki spółki za ubiegły rok. Wynik netto Grupy PKP Cargo za pierwsze trzy kwartały 2017 roku wynosił bowiem 52 mln zł na plusie. To 169 mln zł więcej niż po trzech kwartałach 2016 r.

Warto przypomnieć, że w marcu 2016 roku zarząd PKP Cargo podjął odwrotną decyzję – ze względu na odnotowany na rynku spadek cen złomu w ostatnim kwartale 2015 r., podjął decyzję o dokonaniu odpisów z tytułu utraty wartości części aktywów. Łączna wartość odpisów wyniosła wówczas aż 143,5 miliona złotych po uwzględnieniu efektu podatkowego. 

W ubiegłym roku PKP Cargo kilkukrotnie kierowało zużyty tabor na złom. W listopadzie skreślono 145 lokomotyw różnych typów, w czerwcu wystawiono na sprzedaż 126 lokomotyw.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Giełda
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony