Partnerzy serwisu:

Wielkie otwarcie ofert. Przetargi taborowe przesunięte na ten sam dzień

Kasper Fiszer 13.07.2016 184

Wielkie otwarcie ofert. Przetargi taborowe przesunięte na ten sam dzień
Pociąg Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnejfot. Kasper Fiszer.
22 lipca upływa nowy termin składania ofert w przetargu na tabor dla Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej. Spółka przesuwa wybór wykonawcy już po raz piąty, tym razem w związku z uszczegółowieniem części zapisów SIWZ. Na ten sam dzień wyznaczono otwarcie ofert w dwóch pozostałych przetargach na tabor: dla Kolei Śląskich i województwa zachodniopomorskiego.
Łódzka Kolej Aglomeracyjna przesuwa termin składania i otwarcia ofert w przetargu na dostawę 14 nowych trójczłonowych zespołów trakcyjnych. Oferentów poznamy więc nie w najbliższy piątek, jak zakładano jeszcze w czerwcu, ale dopiero 22 lipca. Zmiana terminu związana jest z wprowadzeniem dodatkowych regulacji do dokumentacji przetargowej.

Uszczegółowienie zapisów po pytaniach do zamawiającego

– ŁKA dokonała zmiany specyfikacji istotnych warunków zamówienia w ramach odpowiedzi na pytania od potencjalnych wykonawców – tłumaczy Marta Markowska, rzecznik prasowy Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej. – Zamawiający uznał, że wykonawcy chcący złożyć ofertę w tym postępowaniu mogą potrzebować dodatkowego czasu na zapoznanie się z udzielonymi wyjaśnieniami i wprowadzonymi zmianami SIWZ oraz na wprowadzenie zmian w przygotowywanych ofertach – dodaje.

Wprowadzone na przełomie czerwca i lipca korekty zamówienia nie zmieniają znacząco przedmiotu postępowania, ale precyzują niektóre wymagania, głównie w zakresie prowadzenia jazd testowych. – Dodatkowo zmieniono również zapisy instrukcji dla wykonawców oraz istotnych postanowień umowy – wylicza przedstawicielka przewoźnika. W dokumentach tych wprowadzono nowe regulacje dotyczące m.in. biletomatów i sposobu obliczania zużycia energii.

Niemal dwa miesiące później niż zakładano

Nie jest to pierwsze opóźnienie tego zamówienia. – Zamawiający dokonał pięciu zmian terminu składania ofert – przypomina rzecznik prasowy ŁKA. Pierwotnie oferty w postępowaniu miały być otwarte już 29 maja. Poprzednie przesunięcia związane były m.in. z usunięciem wymogu doświadczenia w dostawie pojazdów spełniających normy TSI.

Przypomnijmy, że już w lipcu Krajowa Izba Odwoławcza odrzuciła dotyczący tego zamówienia protest bydgoskiej Pesy i Stadlera. Producenci taboru zarzucali spółce m.in. nieprecyzyjny opis zamówienia i odpowiedzi na pytania oferentów w sposób powodujący niejednoznaczności. Prawdopodobnie więc aktualny termin składania ofert okaże się już ostatecznym.

Nowego taboru będzie więcej?

Nowy tabor dla łódzkiego przewoźnika ma pozwolić na znaczne rozszerzenie siatki połączeń obsługiwanych przez ŁKA. Zgodnie z planami samorządu województwa łódzkiego własna spółka miałaby wkrótce przejąć przewozy na trasach do Piotrkowa Trybunalskiego czy zwiększyć liczbę kursów do Skierniewic. Niezależnie od tego, Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego przygotowuje koncepcję Łódzko-Warszawskiej Kolei Aglomeracyjnej, która pozwoliłaby na pozyskanie kolejnych sztuk nowego taboru, tym razem przeznaczonego na linię Łódź – Warszawa.

Wielka kumulacja przetargów

Co ciekawe na ten sam dzień – 22 lipca – przesunięto wcześniej otwarcie ofert także w pozostałych dużych przetargach taborowych. Pierwszym z nich jest dostawa 17 pojazdów elektrycznych dla województwa zachodniopomorskiego. Drugim – zakup 13 pociągów z opcją dokupienia kolejnych siedmiu dla spółki Koleje Śląskie.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Przetargi
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony