Partnerzy serwisu:

Szybują akcje PKP Cargo. To będzie dobry rok?

Martyn Janduła 15.02.2017 293

Szybują akcje PKP Cargo. To będzie dobry rok?
Fot. PKP Cargo
Największy przewoźnik towarowy w kraju – PKP Cargo – pochwalił się wczoraj (14.02.), że kurs akcji na zamknięciu sesji na GPW wyniósł 56,75 zł i był najwyższy od roku. Przed polską gospodarką lata dużych inwestycji przy współudziale unijnych środków. Czy zatem optymistyczne podejście inwestorów jest zapowiedzią obiecujących lat i wzrostu w segmencie przewozów towarowych koleją?
Wczorajszy kurs akcji PKP Cargo na zamknięciu sesji na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych wyniósł 56,75 zł i był najwyższy od roku. Sam przewoźnik nie omieszkał pochwalić się tym faktem na Twitterze. Jest to o tyle ważna informacja, że PKP Cargo jest największym przewoźnikiem towarowym w Polsce. W dodatku dane z Urzędu Transportu Kolejowego za 2016 roku w segmencie przewozów towarowych koleją wskazywały, że rynek ten się w ostatnich latach skurczył.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, Grupa PKP Cargo w całym 2016 roku uzyskała 51,55 proc. udziału w rynku pod względem pracy przewozowej i 44,1 proc. pod względem masy towarowej. W całym 2016 roku Grupa przetransportowała w sumie 98,2 mln ton, co oznacza spadek udziału o 8,4 proc. rok do roku.

Przed PKP Cargo szansa na rozwój

– Branży kolejowej sprzyjać będą czynniki rynkowe, takie jak możliwy wzrost przewozów kruszyw związany z realizacją programów infrastrukturalnych – mówi Ryszard Wnukowski, z biura prasowego przewoźnika. Nie bez wpływu pozostaje także systematyczny wzrost znaczenia przewozów intermodalnych. – Szczególnie po zakończeniu inwestycji infrastrukturalnych i spodziewanym wzroście średniej prędkości handlowej na sieci kolejowej. Rosnąca prędkość handlowa przekłada się na wzrost konkurencyjności przewozów kolejowych wobec transportu samochodowego – dodaje Wnukowski.

Jak podaje, sytuacja na rynku przewozów węgla kamiennego kształtuje się dosyć stabilnie, a PKP Cargo będzie dążyło do zwiększenia swojego udziału w tych przewozach. – Możliwy wzrost wolumenów przewozowych i generowanych z tego tytułu przychodów PKP Cargo, będącego spółką o wysokiej dźwigni operacyjnej (wysoki udział kosztów stałych) może przełożyć się na skokową poprawę wyników finansowych spółki – wyjaśnia.

Przed PKP Cargo przyspieszenie

Dobre wyniki PKP Cargo na giełdzie komentuje Marcel Klinowski, sekretarz zarządu i szef zespołu ds. transportu fundacji Republikanie. – Perspektywy dotyczące działalności PKP Cargo w 2017 roku i następnych latach są obiecujące – szczególnie w kwestii podstawowej działalności związanej z przewozem kruszyw i materiałów budowlanych – ocenia.

– Po trudnym 2016 roku, w którym inwestycje infrastrukturalne wyraźnie wyhamowały w związku z zakończeniem perspektywy unijnej 2007-2013 (2015), rozpoczynają się inwestycje z kolejnej perspektywy, co będzie miało również pozytywny wpływ na wyniki PKP Cargo – komentuje Klinowski. Ekspert przywołuje tutaj wskazania m.in. analityków z Haitong Banku, którzy oczekują, że widoczne przyspieszenie w zakresie przewozów towarowych PKP Cargo w segmencie kruszyw i materiałów budowlanych, rozpocznie się w drugim półroczu 2017 roku.

Zdaniem Klinowskiego, nie bez wpływu na wysokość akcji pozostają dobre wyniki przewozowe w grudniu, o czym nie tak dawno temu informowała spółka. PKP Cargo przewiozło o 3,6 proc. więcej ładunków niż w grudniu 2015 roku.– Pełny obraz sytuacji będziemy mogli zobaczyć za miesiąc, kiedy PKP Cargo opublikuje wyniki za cały 2016 r. – mówi ekspert.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Giełda
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony