Partnerzy serwisu:

Szybciej z Czech do Niemiec i Austrii. Bliżej KDP w samej Republice

Artur Bogdanowicz, Michał Szymajda 26.10.2020 38

Szybciej z Czech do Niemiec i Austrii. Bliżej KDP w samej Republice
Stacja Cheb w Czechach z pociągiem do Norymbergi. fot. Michał Szymajda
Czeski Zarząd Infrastruktury Kolejowej Správa železnic opublikował warunki przetargu na dokumentację projektu dwutorowej budowy (zelektryfikowanego) odcinka Plzeň – Stod (18,5 km). Szacowana wartość zlecenia to 2,2 mln czeskich koron. To część inwestycji na trasie Plzeň – Domažlice – granica państwa. Pociągi przyspieszą także na odcinku z Wiednia do Brzecławia.
Budowa dwutorowego odcinka dostosowanego do prędkości 200 km/h powinna się zacząć w ciągu najbliższych trzech lat i zostać zakończona z końcem 2026 roku. Powstanie na niej nowy przystanek Líně, zaś stacje Zbůch i Chotěšov u Stoda zostaną zmodernizowane, podobnie jak dworzec w Stod.

Dzięki całemu przedsięwzięciu, możliwe byłoby przyspieszenie składów międzynarodowych na linii Praga – Monachium oraz zwiększenie liczby składów pasażerskich i towarowych na tej linii. Wartość całej inwestycji ma sięgać 9 mld koron czeskich.

Do poprawienia czasu przejazdu ma dojść także w komunikacji między Austrią a Czechami, ale tym razem za sprawą starań Austriaków. Ci opublikowali właśnie plan ramowy inwestycji kolejowych do 2034 roku. W jego ramach planują kompleksową przebudowę linii z Wiednia do Brzecławia. Ma być ona przygotowania do osiągania prędkości 200 km/h, a nie, jak do tej pory – do maksymalnie 140 km/h. Przebudowa linii ma zostać ukończona w 2032 i kosztować przeszło miliard euro.

W tym samym czasie Správa železnic otworzyła koperty w przetargu na zaprojektowanie pierwszego odcinka czeskiego KDP z prawdziwego zdarzenia, między Běchovicami do Poříčanami. Prawdopodobnie zajmie się tym konsorcjum Sudop Praha, Egis Rail i Mott MacDonald. Oferta przedstawiona przez konsorcjum jest daleko niższa od kosztorysu, który określono na 240 milionów koron. Tymczasem konsorcjum, jako jeden z czterech oferentów, oczekuje 184 milionów koron.
PARTNERZY DZIAŁU
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony