Partnerzy serwisu:

Szwecja zabezpiecza pieniądze na budowę kolei dużych prędkości

Łukasz Pastor 20.10.2016 350

Szwecja zabezpiecza pieniądze na budowę kolei dużych prędkości
Fot. Smiley.toerist, lic. CCA 3.0/ commons.wikimedia.org
W planie finansowym rządu Szwecji, zawierającym infrastrukturalne priorytety na lata 2018–2029, został wpisany projekt budowy magistrali kolejowych, które umożliwią szybkie poruszanie się pomiędzy największymi ośrodkami kraju. W dokumencie została wpisana na ten cel kwota 68 mld euro.
Zaplanowane na budowę sieci kolei dużych prędkości środki są powiększone o dodatkowe pieniądze w stosunku do pierwotnych założeń. Wszystko w związku z rosnącymi kosztami tego typu technologii. W ramach planu mają powstać nowe linie kolei dużych prędkości łączące Sztokholm, Göteborg oraz Malmö.

Wcześniejsze szacunki zakładały, że planowane w tych relacjach linie dużych prędkości będą kosztowały ok. 35 mld euro (przy cenach obowiązujących w roku 2015). Jeszcze wcześniej w najdroższym wariancie koszty budowy linii szacowano na blisko 18,5 mld euro. Z informacji przedstawianych przez szwedzkiego zarządcę infrastruktury wynika, że projekt, który w tej chwili jest w bardzo wczesnym etapie planowania, i tak przyniesie znaczące korzyści społeczeństwu, dlatego nawet tak wysoki poziom wydatków związanych z budową linii nie powinien powstrzymać projektu.

Cała inwestycja miałaby zostać zrealizowana najwcześniej w roku 2035. Pozwoli to na skrócenie czasu podróży pomiędzy Sztokholmem a Göteborgiem o blisko połowę.

Jednym z elementów projektu jest budowa tzw. korytarza wschodniego, łączącego miejscowość Järna niedaleko Sztokholmu z miejscowością Linköping. Budowa linii o długości 150 km ma ruszyć w przyszłym roku i potrwa prawdopodobnie do roku 2028. Władze sąsiadującego ze Sztokholmem miasta liczą, że nowa infrastruktura pozwoli na stworzenie nowych miejsc pracy i przyczyni się do gospodarczego rozwoju miejscowości.

Planowana prędkość dla nowej infrastruktury ma wynosić 320 km/h. Rząd liczy, że dzięki realizacji projektu Szwedzi przesiądą się z samolotów i samochodów do pociągów.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony