Partnerzy serwisu:

System sprzedaży DB uwzględni osoby niebinarne

Artur Bogdanowicz 26.06.2022 3,9k

System sprzedaży DB uwzględni osoby niebinarne
zdjęcie ilustracyjneFot. DB
Obok zwrotu „pan“ i „pani“ Koleje Niemieckie (Deutsche Bahn) muszą wprowadzić neutralne płciowo sformułowanie – zdecydował sąd po skardze pasażera.
Frankfurcki wyższy sąd krajowy potwierdził tym samym wyrok sądu niższej instancji. Koncern musi dokonać zmian jak najszybciej i wypłacić skarżącej osobie odszkodowanie w wysokości 1000 euro. W opinii sadu przewoźnik nie może zmuszać osób niebinarnych do wyboru między formą męską a żeńską. Z uwagi na bezpośrednią dyskryminację, z uwagi na płeć i seksualną identyfikację każdy może oczekiwać zrezygnowania z wyboru pomiędzy binarnymi sformułowaniami.

Jeszcze w grudniu 2020 roku taki wyrok wydał sąd pierwszej instancji. Osoba skarżąca skierowała wtedy skargę z uwagi na konieczność podania formy pan/pani przy zakupie biletu internetowego. W przesyłce z zamówioną kartą rabatowa Bahncard zastosowana została się zaś automatycznie forma „pan”.

Sad zadecydował, że w przy wystawianiu biletów imiennych, listach czy reklamie wyrok musi być zastosowany od zaraz. W przypadku internetowego systemu rezerwacji biletów dopasowanie może potrwać do końca roku. Sad przyznał, że na korzyść DB przemawia fakt, że językowe uznanie praw osobowościowych osób niebinarnych to temat stosunkowo nowy i nic nie wskazuje na to, że stosowanie wyłącznie form binarnych miało zamierzony charakter dyskryminacyjny, a wynikało z uwarunkowań technicznych. Od wyroku nie ma odwołania.
PARTNER DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony