Partnerzy serwisu:

System informacji pasażerskiej w Gdańsku Wrzeszczu później o rok

Michał Szymajda 25.01.2017 391

System informacji pasażerskiej w Gdańsku Wrzeszczu później o rok
Pociąg do Kartuz w peronach stacji Gdańsk Wrzeszczfot. Pomorska Kolej Metropolitalna
PKP PLK wciąż nie wywiązała się z obietnicy zainstalowania systemu informacji pasażerskiej na swoich peronach w Gdańsku Wrzeszczu. Utrudnia to bardzo poruszanie się po stacji, która z roku na rok stała się dużym węzłem przesiadkowym.
Problemy zaczęły pojawiać się z momentem uruchomienia połączeń na linii PKM, które w większości zaczynają bieg właśnie we Wrzeszczu. Spalinowe pociągi PKP SKM Trójmiasto, które na niej operują, zatrzymują się raz przy jednym, raz przy drugim peronie, sprawiając problemy pasażerom przesiadającym się na stacji i chcącym dostać się w kierunku lotniska. Brak wizyjnego systemu informacji pasażerskiej stał się na tyle dotkliwy, że w tej sprawie interweniowało dziewięciu pomorskich posłów i to z różnych opcji.

Posłowie interweniują

– Składy PKM odjeżdżają z dwóch peronów. W rozkładach plakatowych informacja ta jest podana, ale jej znalezienie zajmuje dużo czasu i nie należy do najłatwiejszych. Dlatego widok pasażerów biegających między peronami – zdenerwowanych i zdezorientowanych – to we Wrzeszczu codzienność – czytamy w interpelacji pomorskich parlamentarzystów. – Mimo iż wiadomym było, że stacja Gdańsk Wrzeszcz będzie obciążona kursowaniem pociągów Szybkiej Kolei Miejskiej, PKM oraz władze spółki nie zleciły indywidualnej instalacji ekranów informujących o odjazdach pociągów ani na peronach, ani w tunelach – piszą posłowie w mailu skierowanym do MIB. Niestety, w odpowiedzi MIB trudno doczekać się informacji, kiedy znany od miesięcy problem zostanie rozwiązany.

SIP miał być już w 2016 roku

W marcu zeszłego roku 2016 PKP PLK na łamach „Rynku Kolejowego” deklarowało wykonanie tablic do końca 2016 roku. – Na stacji Gdańsk Wrzeszcz na peronach 1. i 2. zostaną zamontowane po 3 wyświetlacze przy każdym torze (6 na peron), po 2 info kioski na każdym peronie oraz po 4 tablice i 2 info kioski w każdym tunelu. Planowany termin zakończenia prac to 31.12.2016 r. – informowała nas Ewa Symonowicz Ginter, z biura prasowego PKP PLK.

Mimo dwukrotnych interwencji Pomorskiej Kolei Metropolitalnej i Urzędu Marszałkowskiego Województw Pomorskiego w listopadzie i grudniu zeszłego roku, na peronach wciąż brakuje wyświetlaczy. – Stacja nie jest terenem zarządzanym przez PKM i wyłącznie od PKP PLK zależy, kiedy na peronach pojawią się ekrany SDIP – wyjaśnia Tomasz Konopacki, rzecznik Pomorskiej Kolei Metropolitalnej. PKM, nie czekając na ruch PKP PLK, zamontowała w pobliżu dworca, w otwartej niedawno Galerii Metropolia własne tablice odjazdowe, które w sposób czytelny pokazują nie tylko odjazdy pociągów SKM, ale także autobusów komunikacji miejskiej.

Nowy termin: grudzień 2017

Kiedy PLK zamierza wywiązać się z obietnicy zabudowy dynamicznej informacji dla pasażerów? – Do końca 2017 r. zainstalujemy na stacji we Wrzeszczu system dynamicznej informacji pasażerskiej. Będzie on przekazywał informacje na temat pociągów wszystkich przewoźników kolejowych – powiedział w rozmowie z portalem trójmiasto.pl Łukasz Kwasiborski z Wydziału Prasowego PKP PLK. Na razie, na wniosek okolicznych mieszkańców, zarządca infrastruktury zmodernizował nagłośnienie na peronach we Wrzeszczu. Zbudowały je KZŁ Bydgoszcz.

– Na stacji Gdańsk Wrzeszcz pojawiło się 58 nowych megafonów i są to urządzenia o większej mocy i lepszej akustyce. Zostały one już przetestowane, wyniki testów są pozytywne – dodał Łukasz Kwasiborski.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony