Partnerzy serwisu:

Syndyk wystawił Fablok na sprzedaż

Jakub Madrjas 03.04.2018 4,8k

Syndyk wystawił Fablok na sprzedaż
Stała wystawa w chrzanowskim muzeumFot. UM Chrzanowa
Syndyk masy upadłości Pierwszej Fabryki Lokomotyw Fablok ogłosił konkurs ofert na zbycie prawie całego majątku, w tym budynków, hal produkcyjnych i maszyn.
Przedmiotem sprzedaży jest Przedsiębiorstwo Pierwsza Fabryka Lokomotyw w Polsce Fablok zlokalizowane w miejscowości Chrzanów. Cena wywoławcza wynosi 36,7 miliona złotych (transakcja zwolniona jest z podatku VAT). Warunkiem przystąpienia do postępowania jest wpłacenie wadium w wysokości trzystu tysięcy złotych. Otwarcie ofert planowane jest na 28 maja 2018.

Jak czytamy w dokumentach, spółka została założona 20 maja 1919 r. W celu jak najszybszego rozpoczęcia produkcji, spółka początkowo kooperowała z austriacką fabryką StEG, w której opracowano dokumentację pierwszego polskiego parowozu Tr21. W okresie przedwojennym wyprodukowano w Fabloku wiele typów parowozów normalno- i wąskotorowych, dla pociągów pasażerskich (osobowych i pospiesznych) oraz towarowych – zarówno dla PKP, jak i zakładów przemysłowych. Jeszcze przed wojną podjęto produkcję spalinowych i elektrycznych zespołów trakcyjnych, a także wagonów motorowych. 

W grudniu 1991 Fablok przekształcono w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa. W 1995 spółka weszła w skład VII NFI, od którego 60% akcji wykupiła w marcu 2003 powstała dwa lata wcześniej Pracownicza Spółka Akcyjna – "Bumar-Fablok".  5 marca 2009 nastąpiło połączenie spółek – Fabryka Maszyn Budowlanych i Lokomotyw „Bumar-Fablok” S.A. wraz z "Fablok" Pracownicza S.A. W wyniku połączenia powstała nowa spółka pod nazwą Pierwsza Fabryka Lokomotyw w Polsce „Fablok” Spółka Akcyjna. Połączenie spółek zakończyło długoletni proces prywatyzacji przedsiębiorstwa. Pod koniec swojej działalności badana jednostka prowadziła produkcję m.in. lokomotyw spalinowych 6Da; wózków napędowych 1LNa; zestawów kołowych do lokomotyw elektrycznych i spalinowych o prędkości jazdy do 160 km/h.

– Mocno trzymam kciuki, żeby zgłosił się oferent, który kupi Fablok. Od upadłości likwidacyjnej minęło kilka lat. Najwyższy czas, żeby to w całości wystawić na sprzedaż – powiedział portalowi "Przełom" burmistrz Chrzanowa Ryszard Kosowski. Na spłatę należności czekają wierzyciele, m.in. byli pracownicy i samo miasto (należności fabryki wobec samorządu to ok. 2,5 mln zł).
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony