Partnerzy serwisu:

Świętokrzyskie: Wzrosła liczba pasażerów w pociągach regionalnych

jar, Rynek Kolejowy 27.01.2016 332

Świętokrzyskie: Wzrosła liczba pasażerów w pociągach regionalnych
fot. Rafał Jasiński
W jednym z najmniejszych województw w kraju w ciągu 10 lat prawie dwukrotnie wzrosła liczba podróżnych korzystających z pociągów osobowych. Stało się tak m.in. za sprawą kilku ofert promocyjnych, w tym obowiązującego na terenie całego regionu Biletu Świętokrzyskiego.
Bilet Świętokrzyski

Województwo świętokrzyskie jest jednym z regionów, gdzie wprowadzono taryfę obowiązującą na terenie całego województwa. Bilet Świętokrzyski wprowadzano etapami. Jak informuje "Rynek Kolejowy" Robert Zaborski, Dyrektor Przewozy Regionalne Oddział Świętokrzyski z/s w Skarżysku Kamiennej, pierwszy odcinek Kielce – Ostrowiec Świętokrzyski ofertą objęto 17 września 2007 r. Z uwagi na rosnące zainteresowanie jej obowiązywanie uległo rozszerzeniu. W maju 2013 r. promocja obowiązywała na obszarze całego województwa.

W ramach oferty można kupić bilety jednorazowe i miesięczne. Podstawową zaletą oferty są niskie ceny. Przykładowo, ceny biletów jednorazowych są nawet o połowę tańsze niż w taryfie podstawowej Przewozów Regionalnych. Zdecydowanie mniej płacą podróżni również za bilety miesięczne. Dodatkowo mają tutaj zastosowanie ulgi ustawowe.

Jak wyjaśnia Dyrektor Oddziału PR, Bilet Świętokrzyski przyczynił się do dużego wzrostu liczby podróżnych w pociągach regionalnych. – Dzięki swoim prostym założeniom oraz konkurencyjną w stosunku do przewoźników drogowych ceną biletu, oferta spotkała się z dużym zainteresowaniem ze strony podróżnych. W efekcie przełożyło się to na wzrost osób korzystających z przejazdów pociągami osobowymi w relacjach objętych ofertą, z 1 466 tys. pasażerów w 2006 r. do niemal 2 600 tys. w 2015 r. – podaje Zaborski.

Udzielający nam informacji wskazuje również na inne działania przewoźnika, dzięki którym zwiększyła się liczba osób korzystających z usług przewoźnika. Należy do nich dostosowanie kursowania pociągów do potrzeb klientów, prawie w 100% realizacja przewozów nowoczesnym taborem, zwiększenie liczby kanałów dystrybucji, dzięki czemu istnieje możliwość zakupu biletów m.in. za pośrednictwem biletomatów, aplikacji mobilnej SkyCash oraz strony internetowej biletyregionalne.pl.

Nie tylko Bilet Świętokrzyski

Na terenie województwa świętokrzyskiego obowiązują również inne oferty promocyjne. Jak informuje „Rynek Kolejowy” Michał Stilger z Biura Prasowego Przewozów Regionalnych, obok Biletu Świętokrzyskiego obowiązują również Bilet Olkuski oraz Tani Bilet. Oferty obejmują dwie trasy, w części poprowadzone przez województwo świętokrzyskie. Pierwsza z nich obowiązuje na odcinku Katowice – Olkusz – Sędziszów, a druga Kielce – Częstochowa. Podobnie jak w przypadku Biletu Świętokrzyskiego, obie promocje obniżają ceny biletów jednorazowych oraz odcinkowych miesięcznych.

Ruch regionalny w województwie

Województwo świętokrzyskie posiada jedną z najmniejszych sieci linii kolejowych. Dodatkowo regionalny ruch pasażerski nie jest prowadzony na wszystkich odcinkach. Składy Przewozów Regionalnych, które obsługują prawie całość ruchu regionalnego (wyjątkiem jest odcinek Skarżysko-Kamienna – granica województwa mazowieckiego, gdzie przewoźnikiem są Koleje Mazowieckie), obsługują odcinki: Skarżysko-Kamienna – Kielce – Sędziszów, Ostrowiec Św. – Skarżysko Kamienna, Kielce – Żelisławice. W ciągu doby poszczególne odcinki (w dni robocze) obsługuje od 7 do 12 par pociągów na dobę. Dodatkowo część pociągów przewoźnika dojeżdża również do Częstochowy, Katowic i Krakowa. Natomiast ruch regionalny nie jest prowadzony po linii nr 70 Włoszczowice – Chmielów k. Tarnobrzega, na odcinkach linii nr 25 od Ostrowca Św. - granica województwa (kierunku Sandomierz) i Skarżysko Kamienna – granica województwa (kierunek Tomaszów Mazowiecki), pociągi pasażerskie od lat nie dojeżdżają również do Buska Zdroju.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony