Partnerzy serwisu:

Świętokrzyskie: Lepsza oferta przyciągnęła stałych klientów

jar, Rynek Kolejowy 02.05.2017 274

Świętokrzyskie: Lepsza oferta przyciągnęła stałych klientów
fot. Rafał Jasiński
W województwie świętokrzyskim od Nowego Roku oferta połączeń regionalnych uległa wyraźnemu rozszerzeniu. Pierwszym, zauważalnym efektem jest lekki wzrost liczby podróżnych na odcinkach Skarżysko-Kamienna – Ostrowiec Świętokrzyski oraz w pociągach kursujących do i z Krakowa. Nadzieje na poprawę wyników przewozowych widać również w rozpoczęciu współpracy z przewoźnikiem autobusowym.
Oferta regionalna

W regionie świętokrzyskim od pewnego czasu oferta regionalna jest ustabilizowana. Na zlecenie samorządu wojewódzkiego przewoźnik uruchamia pociągi na odcinku Skarżysko-Kamienna – Kielce – Sędziszów i dalej (poza województwem) do Krakowa. Ponadto pociągi Polregio z terenu województwa kursują do miast położonych na terenie województwa śląskiego – Katowic (obsługiwane są 2 trasy – z Sędziszowa przez Olkusz oraz z Kielc przez Włoszczową i Centralną Magistralę Kolejową) oraz do Częstochowy. Ponadto pociągi obsługują odcinek linii nr 25 Skarżysko-Kamienna – Ostrowiec Świętokrzyski. Ubiegłorocznym rozszerzeniem oferty było uruchomienie sezonowego, weekendowego połączenia ze stolicy województwa do Sandomierza.

Na podstawie umowy między marszałkiem województwa świętokrzyskiego a spółką Przewozy Regionalne, od początku stycznia 2017 r. nastąpił istotny wzrost liczby pociągów PolRegio uruchamianych przez tutejszy oddział przewoźnika. Dwukrotnie, do 15 par w dobie, zwiększyła się liczba połączeń PolRegio ze Skarżyska-Kamiennej do Ostrowca Świętokrzyskiego. O 4 pary więcej jest połączeń z Kielc do Skarżyska-Kamiennej, dodatkowe pociągi kursują między stolicą regionu a Częstochową. Kolejna parę pociągów „dołożona” będzie na trasę Sędziszów – Katowice. Połączenie relacji pozwoliło na uruchomienie 9 bezpośrednich połączeń między Ostrowiec Świętokrzyskim z Krakowem.

Delikatny wzrost liczby pasażerów

Jak wynika z informacji udzielonych „Rynkowi Kolejowemu” przez Zdzisława Cieślika, rzecznika Oddziału Świętokrzyskiego spółki, na razie jest jeszcze za wcześnie na dokładniejsze dane na temat liczby podróżnych. Jednak pierwsze obserwacje są obiecujące – zauważalny jest delikatny wzrost liczby podróżnych na odcinku Skarżysko – Ostrowiec Św. oraz w pociągach relacji do i z Krakowa. Najbardziej cieszą nowi, stali klienci, którzy korzystają z pociągów Skarżysko-Kamienna – Ostrowiec Św. na podstawie biletów miesięcznych.

Oferta realizowana bez większych problemów

Jak podkreśla rozmówca „Rynku Kolejowego”, rozszerzony rozkład jazdy realizowany jest bez większych przeszkód, a te, które wynikają z działalności przewoźnika, spowodowane są koniecznością podmiany taboru obsługującego połączenia. Większe kłopoty w realizacji oferty są skutkiem zbyt małej przepustowości niektórych odcinków sieci kolejowej.

– Dość często pociągi jadące od strony Krakowa przyjeżdżają z opóźnieniami związanymi z wąskim gardłem, jakim jest odcinek Kozłów – Kraków, z uwagi na pociągi spółki PKP Intercity zjeżdżające z linii CMK oraz Koniecpol – Kozłów. Takie opóźnienia zawsze są komplikacjami dla przewoźnika – podkreśla Zdzisław Cieślik. – Na szczęście na terenie naszego województwa nie ma długotrwałych zamknięć powodujących utrudnienia, ale prawdopodobnie niedługo takie się zaczną – dodaje.

Współpraca z PKS Ostrowiec

Przewoźnik liczy na wzrost liczby podróżnych poprzez dalszy rozwój oferty. W ostatnich dniach Przewozy Regionalne podpisały porozumienie z przewoźnikiem autobusowym PKS Ostrowiec Świętokrzyski. Umowa dotyczy współpracy i wspólnego biletu w celu rozwoju turystyki na terenie województwa. Jak podkreśla Zdzisław Cieślik, spodziewanym efektem współpracy ma być zaspokojenie potrzeb związanych z turystyką nie tylko mieszkańców regionu, ale wszystkich, którzy zechcą wybrać się na taką podróż. Istotne znaczenie ma także poprawa dostępności do pociągów regionalnych. Więcej o wspólnej ofercie PolRegio i PKS Ostrowiec można przeczytać tutaj.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
POLREGIO
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony