Partnerzy serwisu:

Świętokrzyskie: 1,4 mld zł na rozwój kolei

inf. prasowa 24.08.2016 754

Świętokrzyskie: 1,4 mld zł na rozwój kolei
fot. MacQtosh CC BY-SA 4.0
Krótsze podróże koleją - o 30 min z Kielc do Warszawy i o 20 min na trasie Skarżysko - Kamienna – Kraków. Lepsze połączenia kolejowe w regionie i z największymi miastami w Polsce oraz wygodne stacje i przystanki – taki będzie efekt realizacji Krajowego Programu Kolejowego w województwie świętokrzyskim za blisko 1,4 mld zł.
Krótsze i wygodniejsze podróże dla mieszkańców województwa i dla podróżujących koleją w regionie będą m.in. dzięki modernizacji linii Skarżysko–Kamienna – Kielce – Kozłów (nr 8). Projekt wart blisko 600 mln zł nie tylko pozwoli skrócić podróż o ok. 20 minut (z 1h 32 min do ok. 1h 12 min), ale poprawi także obsługę podróżnych na stacjach. Mieszkańcy regionu zyskają szybkie i atrakcyjne połączenie w kierunku Krakowa.

Szybką i komfortową podróż do stolicy zapewni modernizacja linii kolejowej Radom – Kielce (nr 8) oraz zakończenie prac na trasie Radom – Warszawa. Również budowa łącznicy kolejowej Czarnca – Włoszczowa Północ utworzy alternatywne połączenie kolejowe ze stolicy województwa świętokrzyskiego do Warszawy i Łodzi przez Centralną Magistralę Kolejową. Czas przejazdu na trasie skróci podróż z Kielc do stolicy o ok. 30 min. Realizacja tego projektu to również dogodne i szybkie połączenia z Poznaniem, Szczecinem, Bydgoszczą i Trójmiastem.

– Na terenie województwa świętokrzyskiego realizujemy projekty KPK za prawie 1,4 mld zł. Wykorzystamy środki m.in. z programu Polska Wschodnia i Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego. Efektem będą krótsze podróże koleją nie tylko do duży ośrodków lecz także skrócenie czasów przejazdów do miast na terenie województwa. Poprawią się także warunki dla przewozów towarowych – mówi Ireneusz Merchel, prezes PKP Polskich Linii Kolejowych SA.

Inwestycje zawarte w Krajowym Programie Kolejowym, który obecnie trafił do konsultacji społecznych, poprawią połączenia w regionie. Dzięki pracom na linii kolejowej Skarżysko-Kamienna – Sandomierz (nr 25) prawie o połowę skróci się czas podróży ze Skarżyska – Kamiennej do Ostrowca Świętokrzyskiego (z 48 min do ok. 26 min), a w relacji Skarżysko–Kamienna – Sandomierz czas przejazdu pociągów międzyregionalnych skróci się do ok. 1h 3 min. W Skarżysku – Kamiennej planowane jest powstanie zintegrowanego centrum komunikacyjnego. Projekt realizowany jest we współpracy z Miastem i Starostwem. Jego realizacja pozwoli zintegrować transport miejski i kolejowy, a pociąg ułatwi codzienny dojazd do szkoły i pracy.

– Projekty realizowane na terenie województwa świętokrzyskiego w ramach Krajowego Programu Kolejowego wpłyną na szybkie i wygodniejsze połączenia kolejowe, nie tylko z Warszawą, ale i pozostałymi regionami Polski. Zwiększy to atrakcyjność naszego regionu, i otworzy nowe możliwości inwestycyjne – mówi Agata Wojtyszek, wojewoda świętokrzyski.

Przekazany do konsultacji Krajowy Program Kolejowy w województwie świętokrzyskim przewiduje 11 projektów o łącznej wartości ponad 1,7 mld zł. Na liście podstawowej jest 9 projektów za blisko 1,4 mld zł. Lista rezerwowa obejmuje 2 projekty o wartości 385 mln zł.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony