Partnerzy serwisu:

Świetny sierpień dla kolei pasażerskiej, przewozy towarów dalej spadają

inf. pras. oprac. jm 30.09.2019 3,5k

Świetny sierpień dla kolei pasażerskiej, przewozy towarów dalej spadają
fot. Łukasz Piotrowski, sm42.pl
W sierpniu liczba pasażerów polskiej kolei przekroczyła 28 mln - o blisko 2 mln więcej niż rok wcześniej. Co nie zdarza się często, wzrost liczby pasażerów odnotowali wszyscy przewoźnicy. Tendencja spadkowa przewozów towarowych utrzymuje się - już dziewiąty miesiąc z rzędu.
Dwucyfrowe wzrosty przewoźników samorządowych

Jak podaje Urząd Transportu Kolejowego, praca przewozowa w sierpniu wyniosła blisko 2,3 mld pasażerokilometrów, zaś eksploatacyjna 15,1 mln pociągokilometrów. Średnia odległość przejazdu jednego pasażera to 80 km (spadek o 2,6%). Wszyscy przewoźnicy odnotowali wzrost liczby pasażerów w porównaniu do sierpnia ubiegłego roku. W przypadku PKP Intercity był to wzrost o 6,6%, zaś Koleje Śląskie, Łódzka Kolej Aglomeracyjna oraz Koleje Dolnośląskie odnotowały wzrosty przekraczające 20%. Największy wzrost w wartościach bezwzględnych odnotowały Przewozy Regionalne - ponad 640 tys. podróżnych.

W okresie od stycznia do sierpnia przewoźnicy przewieźli ponad 217 mln pasażerów, o blisko 13,8 mln (6.8%) podróżnych więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Praca przewozowa wyniosła 14,8 mld pasażerokilometrów, zaś praca eksploatacyjna ponad 112,7 mln pociągokilometrów. Wartości te były wyższe odpowiednio o 4,4% oraz 2%.

- Kolej jako jedyny środek transportu jest w stanie zapewnić transport bardzo dużej liczby podróżnych w szybki i bezpieczny sposób. To dlatego pociąg staje się pierwszym wyborem dla wielu osób jadących na wypoczynek czy chcących uczestniczyć w wydarzeniach sportowych, kulturalnych, świętach państwowych czy uroczystościach o charakterze religijnym - podsumowuje wyniki za sierpień dr inż. Ignacy Góra, Prezes Urzędu Transportu Kolejowego. - W wakacje podróżnych przybywa. Dlatego inspektorzy UTK przeprowadzili dodatkowe kontrole ponad 150 pociągów. Działania UTK mobilizują przewoźników do podwyższania standardu obsługi podróżnych – dodaje.

Wciąż spadki w przewozach towarów

W sierpniu 2019 r. masa przewiezionych towarów wyniosła 19,4 mln ton, co oznacza spadek o 8,1% w porównaniu do sierpnia 2018 r. Praca przewozowa kształtowała się na poziomie 4,6 mld tonokilometrów, natomiast praca eksploatacyjna 6,7 mln pociągokilometrów. Wartości te były niższe odpowiednio o 10,3% oraz 11,8% licząc rok do roku. Średnia odległość przejazdu to 236 km, co oznacza spadek o blisko 6 km, w stosunku do wartości z sierpnia 2018 r.

W sumie w okresie styczeń – sierpień przewoźnicy towarowi przewieźli blisko 158 mln ton, co oznacza spadek o 5% w porównaniu do analogicznego okresu w 2018 r. Praca przewozowa wyniosła 37,6 mld tonokilometrów, zaś praca eksploatacyjna blisko 55 mln pociągokilometrów. Oznacza to spadek tych wartości odpowiednio o 4,5% oraz 5,6%.

- Dotychczasowe dane za 2019 r. pokazują, że przewóz towarów koleją w dalszym ciągu jest zależny od dużych zamówień sektora energetycznego, branży metalurgicznej oraz od poziomu inwestycji infrastrukturalnych - podsumował wyniki przewozowe dr. inż. Ignacy Góra, Prezes Urzędu Transportu Kolejowego. -Dla dalszego rozwoju kolejowych przewozów towarowych ważna jest dobra oferta konkurencyjna wobec innych gałęzi transportu. Potencjał kolei zawsze był dostrzegany przy przewozie towarów masowych, jednakże przykłady wykorzystania kolei m.in. dla potrzeb sieci dyskontowych pokazują nowe możliwości – dodał.

Wyniki przewozów pasażerskich i towarowych za sierpień są bardzo podobne do lipcowych.


PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony