Partnerzy serwisu:

Świetny październik kolei pasażerskiej, przewozy towarów stabilnie spadają

Jakub Madrjas 02.12.2019 2,5k

Świetny październik kolei pasażerskiej, przewozy towarów stabilnie spadają
Fot. Marcin Kucięba, SM42.pl
Październik 2019 r. to pierwszy od lat miesiąc w którym koleją przewieziono ponad 30 mln pasażerów – podał Urząd Transportu Kolejowego. To wynik lepszy o ponad 2,7 mln pasażerów niż rok wcześniej, co oznacza wzrost o 9,6%. Jedenasty miesiąc z rzędu spadły przewozy towarów koleją – tym razem o o 5,5%.
Jak podaje UTK, kolej przewiozła w październiku ponad 31 mln pasażerów. Praca przewozowa wyniosła blisko 1,9 mld pasażerokilometrów, zaś eksploatacyjna 14,6 mln pociągokilometrów (odpowiednio o 5,1% i 3% więcej niż w październiku 2018 r.). – Cieszyć może cały czas rosnące zainteresowanie ofertą kolei. Wzrost liczby pasażerów miał miejsce zarówno u przewoźników realizujących przewozy regionalne i aglomeracyjne, jak również dalekobieżne. Takie wzrosty to dobry prognostyk na kolejne lata – przyznaje dr inż. Ignacy Góra, Prezes Urzędu Transportu Kolejowego.

Październik także w ubiegłym roku był miesiącem, w którym pasażerów na kolei ogółem było najwięcej. Jednak większą pracę przewozową przewoźnicy wykonują w lipcu i sierpniu (zarówno w bieżącym, jak i ubiegłym roku ponad 2 mld pasażerokilometrów).

Świetny wynik Polregio

Październikowy wynik jest trzeci najlepszy w tym roku w zakresie wzrostu przewozów – po marcu (wzrost o 15,42%) oraz wrześniu (+11,22%). Największe wzrosty liczby pasażerów w porównaniu z tym samym miesiącem roku ubiegłego zanotowali: Przewozy Regionalne (Polregio) o ponad 1 mln pasażerów więcej (wzrost o 14%) , Koleje Śląskie – 418 tys. podróżnych więcej (25%), Koleje Mazowieckie (300 tys., 6%),  Koleje Dolnośląskie (250 tys. 22%) oraz PKP Intercity z blisko 208 tys. pasażerów więcej i wzrost o 5%.

W okresie styczeń – październik przewoźnicy przewieźli ponad 278 mln pasażerów, co oznacza wzrost o ponad 7,9% w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego. Praca przewozowa wyniosła 18,6 mld pasażerokilometrów, praca eksploatacyjna 141,2 mln pociągokilometrów. Wyniki te były odpowiednio wyższe o 4,6% oraz 2,3%.

Towary stabilnie w dół

W październiku przewoźnicy łącznie przewieźli blisko 21,4 mln ton ładunków. Ten wynik jest najwyższy ze wszystkich miesięcy w 2019 r. Jednak w stosunku do października 2018 r. wartość ta jest niższa o 5,5%. Praca przewozowa w październiku wyniosła ponad 5 mld tonokilometrów, zaś praca eksploatacyjna blisko 7,5 mln pociągokilometrów, co oznacza, że wartości te były odpowiednio niższe o 8,6% oraz 6,7%.  W okresie styczeń – październik koleją przetransportowano blisko 199 mln ton towarów. Praca przewozowa wyniosła 47,2 mld tonokilometrów, zaś eksploatacyjna ponad 69 mln pociągokilometrów. Wartości te były odpowiednio niższe o 5%, 5,3% oraz 6,2% w porównaniu do roku poprzedniego – podaje UTK. 

– Od początku tego  roku widoczne jest mniejsze zainteresowanie transportem kolejowym, jeśli chodzi o przewóz towarów. Dlatego tak ważne jest szukanie nowych rynków i oferowanie kompleksowych usług transportowych przez przewoźników kolejowych – ocenia  dr inż. Ignacy Góra, Prezes Urzędu Transportu Kolejowego. Liderem rynku jeśli chodzi o masę przewiezionych towarów jest PKP Cargo z udziałem 40,7%. Kolejne spółki to DB Cargo Polska, Lotos Kolej, PKP LHS i CTL Logistics z udziałami odpowiednio 16,9%, 5,4%, 4,1% i 3,5%.

Średnia odległość przewozu jednej tony ładunku w okresie styczeń – październik wyniosła 237 km, co oznacza spadek o 1 km w stosunku do średniej wartości w tym samym okresie roku ubiegłego.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Wyniki przewozowe
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony