Partnerzy serwisu:

Sukces konsultacji. Nowy program rozjazdowy pojawi się w KPK

Jakub Madrjas 26.09.2016 328

Sukces konsultacji. Nowy program rozjazdowy pojawi się w KPK
Fot. RK
Jak dowiedział się "Rynek Kolejowy", Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa przychyliło się do postulatów branży, która wskazywała na konieczność wprowadzenia nowego programu wymiany rozjazdów. Do Krajowego Programu Kolejowego zostanie dopisane nowe zadanie w tym zakresie.
Na początku miesiąca Izba Gospodarcza Transportu Lądowego zaapelowała do Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa o wprowadzenie programu zabudowy nowych rozjazdów w miejscach nieobjętych projektami modernizacji i rewitalizacji linii kolejowych. Podobny program realizowano w perspektywie budżetowej 2007 – 2013. 

Jak podawała IGTL, wartość projektu realizowanego w latach 2013-2015 wyniosła ok. 600 mln złotych. Objął on swoim zasięgiem 31 linii kolejowych oraz 142 posterunki ruchu na terenie całego kraju, a w jego wyniku zostało wymienionych 30 km torów na obszarze 14 województw. Łączny czas skrócenia czasu przejazdu pociągów w wyniku realizacji projektu wyniósł 260 minut. Więcej argumentów IGTL w sprawie programu rozjazdowego znajdziesz tutaj.

Jak dowiedział się "Rynek Kolejowy", starania branży przyniosły pozytywny efekt. – Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa uznaje zasadność postulatów dotyczących kontynuacji projektu wymiany rozjazdów, który realizowano w perspektywie 2007 – 2013. W związku z tym do projektu Krajowego Programu Kolejowego wprowadzony zostanie nowy element „Poprawa bezpieczeństwa poprzez zabudowę nowych rozjazdów kolejowych o podwyższonym standardzie konstrukcyjnym – etap II” – poinformowała "RK" rzeczniczka ministerstwa Elżbieta Kisil.

Projekt będzie polegać na wymianie rozjazdów kolejowych w wybranych lokalizacjach na całej sieci kolejowej. Jak podaje ministerstwo, jego wartość wyniesie 200 mln zł a zakres rzeczowy obejmie zabudowę ok. 300 rozjazdów.

Dla porównania, PKP Polskie Linie Kolejowe zaplanowały w planie inwestycyjnym na 2016 r. modernizacje 221 przejazdów i 594 rozjazdów – jedynie jako efekt modernizacji linii kolejowych. Pisaliśmy o tym tutaj. W kolejnych latach na efekty modernizacji powinien nałożyć się efekt nowego programu rozjazdowego.

Konsultacje nowelizacji Krajowego Programu Kolejowego zostały już zakończone. Czekamy na podsumowanie zmian, które po wnioskach wprowadzi ministerstwo. Więcej informacji na temat nowego KPK znajdziesz tutaj.
PARTNER DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony