Partnerzy serwisu:

Strzelin: Ruszyła rewitalizacja linii kolejowej do kopalni kruszyw

inf. pras. 26.09.2018 8,1k

Strzelin: Ruszyła rewitalizacja linii kolejowej do kopalni kruszyw
Fot. Gmina Strzelin
Ruszyły prace rewitalizacyjne na linii kolejowej Strzelin – Kondratowice – poinformowała gmina Strzelin. Dzierżawcą linii została firma SKPL Infrastruktura i Linie Kolejowe.
Linia kolejowa nr 304 łącząca Brzeg i Łagiewniki Dzierżoniowskie miała długość 50,645 km, ale została częściowo usunięta z ewidencji PKP PLK w 2005 roku. Odcinek Strzelin – Kondratowice o długości 9,6 km otwarto 10 sierpnia 1893 roku. Został zamknięty dla ruchu pasażerskiego w 1989 roku, a dla towarowego w 2005 roku. W ubiegłym roku Ministerstwo Infrastruktury podało "Rynkowi Kolejowemu", że odcinek ma wydaną przez poprzedników decyzję o likwidacji. Przypisało mu jednak numer linii 319 (w rzeczywistości to nr linii Lubin Górniczy – Chocianów), a nie 304.

Od kilku lat trwały starania samorządu o przywrócenie ruchu na odcinku. Przed dwoma laty urząd marszałkowski i wójt gminy Strzelin podpisali list intencyjny w sprawie rewitalizacji linii kolejowej relacji Strzelin – Kondratowice z przedstawicielami kopalni Mineral Polska Sp. z o.o. oraz Mota-Engil CE S.A. – Docelowo planowane jest przeniesienie transportu kruszyw skalnych z kopalni należących do sygnatariuszy listu na tory kolejowe i tym samym wstrzymanie nadmiernego zużycia dróg publicznych – informowano wówczas. Podobnie jak ministerstwo, gmina używa numeru linii 319, podczas gdy w wykazach linia miała numer 304.

Właśnie rozpoczęto realizację projektu. – Ruszyły prace rewitalizacyjne linii kolejowej nr 319 relacji Strzelin – Kondratowice. W dniu 2 sierpnia 2018 r. gmina Strzelin podpisała umowę dzierżawy na linię kolejową nr 319 przebiegającą przez gminę Strzelin. Dzierżawcą linii została firma SKPL Infrastruktura i Linie Kolejowe Sp. z o.o. z siedzibą w Zbiersku-Cukrowni. Umowa obowiązywać będzie przez okres 3 lat z możliwością jej przedłużenia za zgodą rady – informuje gmina Strzelin, dodając, że SKPL to firma "wyspecjalizowana w przewozach zarówno towarowych, jak i pasażerskich, obsługuje głównie przewozy ładunków, świadczy usługi w zakresie pracy manewrowej na rzecz wiodących firm przewozowych i przemysłowych oraz operatorów logistycznych i spedytorów". 

– Zgodnie z podpisaną umową dzierżawca jest zobowiązany do uruchomienia linii kolejowej nr 319 w celu wykonywania przewozów kolejowych umożliwiających wywóz kruszyw skalnych z kopalni Mineral Polska Sp. z o.o. oraz Mota-Engil CE – informuje gmina. Jak czytamy, w dniu 25 września rozpoczęły się prace remontowe linii kolejowej Strzelin – Kondratowice. – Dzierżawca zrewitalizuje infrastrukturę, a następnie będzie linię utrzymywał, konserwował oraz nią zarządzał. Prace remontowe całej linii mają być zakończone do końca I kwartału 2019 r. – pisze samorząd.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony