Partnerzy serwisu:

Struzik: Wspólny bilet samorządowy powstał dzięki umiejętności dialogu

inf. prasowa 22.08.2017 1,5k

Struzik: Wspólny bilet samorządowy powstał dzięki umiejętności dialogu
Fot. Michał Nowicki, SM42.pl
Operatorzy skupieni w Związku Samorządowych Przewoźników Kolejowych podsumowali dziś wprowadzenie oferty Wspólny Bilet Samorządowy. Gościem spotkania był Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik.
O wspólnej ofercie informowaliśmy tutaj. Bilety są dostępne w sprzedaży od 1 sierpnia. Osoba, która zakupi Wspólny Bilet Samorządowy, jest uprawniona do nieograniczonej liczby przejazdów pociągami uruchamianymi przez takich przewoźników, jak: Koleje Mazowieckie, Warszawska Kolej Dojazdowa, Koleje Śląskie, Koleje Małopolskie, Arriva, Koleje Wielkopolskie, Koleje Dolnośląskie i Łódzka Kolej Aglomeracyjna. Oferta obejmuje również autobusy regionalne przewoźnika Arriva.

Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik zwraca uwagę na dobry przykład, jaki spółki samorządowe dały innym przewoźnikom. – Umiejętność zgodnej współpracy i prowadzenia otwartego dialogu to cecha niezwykle ważna i przynosząca realne korzyści – zauważył. – W samorządzie jej znaczenie jest kluczowe. Jak widać, również nasze spółki posiadły tę umiejętność, dzięki czemu udało im się wypracować wspólny bilet. Cieszę się z tego sukcesu z kilku powodów. Po pierwsze – pasażerowie zyskali wygodną i tanią ofertę, a po drugie – liczę, że to dobry początek dalszej konstruktywnej współpracy samorządowych spółek kolejowych – podkreślał.

Pierwszy projekt ZSPK


Bilet kosztuje 38 złotych i jest ważny przez całą dobę w pociągach przewoźników samorządowych i autobusach Arriva. Obecnie można na jego podstawie podróżować na 62 liniach, obsługujących ponad 950 stacji na terenie 12 województw. Wspólny Bilet Samorządowy to pierwszy krok w stronę zacieśnienia współpracy między przewoźnikami, ale też stworzenia wygodnej i atrakcyjnej cenowo oferty dla pasażerów.

– Wspólny Bilet Samorządowy to pierwsze wspólne przedsięwzięcie Związku Samorządowych Przewoźników Kolejowych. Projektowi temu przyświeca idea integracji przewoźników świadczących usługi w różnych regionach naszego kraju. To także krok w kierunku pasażerów wyjeżdżających poza granice regionów. Potrzeba podróży z jednym biletem nie jest jednak niczym nowym. Już od pewnego czasu jest ona sygnalizowana przez media, ale przede wszystkim przez najważniejszych odbiorców, czyli podróżnych. I my, w ramach Związku, postanowiliśmy dać podróżnym taką ofertę – mówił Dariusz Grajda, prezes Związku Samorządowych Przewoźników Kolejowych.

Koleje samorządowe w ubiegłym roku przewiozły ponad 133 miliony pasażerów, co stanowiło 46 proc. liczby wszystkich podróżujących pociągami w Polsce. Na drugim miejscu znalazły się Przewozy Regionalne (obecnie PolRegio) z wynikiem 27 proc., a na trzecim PKP Intercity – 13 proc. – Koleje Mazowieckie to przewoźnik, który od lat realizuje pionierskie projekty. Tym razem włączyły się we wspólny projekt wielu spółek zrzeszonych w jeden podmiot działający dla dobra pasażerów w całym kraju. Świadczymy usługi przewozowe w samym centrum kraju, na styku sześciu województw. Linie kolejowe obsługiwane przez Koleje Mazowieckie w wielu punktach stykają się z liniami, po których poruszają się pociągi innych przewoźników regionalnych, np. Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej, Kolei Wielkopolskich czy Arrivy. Za 38 złotych możemy pojechać np. do Łodzi, z przesiadką w Skierniewicach do pociągu Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej, a następnie wrócić do Warszawy. To bardzo atrakcyjna oferta – mówił Robert Stępień, prezes Kolei Mazowieckich.

Można pojechać np. z Siedlec do Wolsztyna

Wspólny Bilet Samorządowy ma stanowić pierwszy krok w stronę zacieśnienia współpracy między przewoźnikami, ale też stworzenia wygodnej i atrakcyjnej cenowo oferty dla pasażerów. – Wspólny Bilet Samorządowy to pierwsza ryczałtowa oferta przewoźników regionalnych obowiązująca nie tylko w weekendy, ale też w tygodniu. Biletu na zasadzie „płacę określoną kwotę i jeżdżę, ile chcę” w dni tygodnia jeszcze nie było. Póki co oferta ta, z uwagi na małą liczbę punktów styku, jest dość ograniczona terytorialnie, ale pozwala np. przejechać z Siedlec do skansenu w Wolsztynie za 38 zł, co jest ceną bardzo atrakcyjną. Oferta nie jest przeznaczona dla każdego – naszym celem jest klient, który chce tanio zwiedzić  i poznać nasz kraj, zbytnio mu się nie spieszy, nie obawia się przesiadek. Popularność tego biletu będzie rosła wraz z rozwojem sieci połączeń kolei samorządowych, jednakże naszym celem nie jest konkurowanie z Intercity w przewozach dalekobieżnych – uważa Piotr Rachwalski, prezes  Kolei Dolnośląskich.

– Współpraca i łączenie potencjału wielu przewoźników to możliwość coraz lepszej odpowiedzi na potrzeby i oczekiwania pasażerów – Wspólny Bilet to właśnie pierwsza taka inicjatywa Związku. Już teraz, kupując ten bilet, można podróżować wszystkimi regionalnymi pociągami i autobusami Arrivy oraz korzystać  z oferty innych przewoźników samorządowych aż przez 24 godziny. Konkurencyjna cena, mobilne kanały sprzedaży, możliwość podróży koleją i autobusami na jednym bilecie - to wszystko ma ułatwić i zachęcić  do korzystania ze wspólnej komunikacji. Ta oferta to początek drogi i wspólnej pracy, która ma na celu przede wszystkim oferowanie pasażerom coraz lepszych, bardziej kompleksowych i nowoczesnych rozwiązań oraz promocję transportu publicznego – podkreśla Piotr Halupczok, prezes zarządu Arrivy.

– Zdecydowaliśmy się wprowadzić w nasze oferty to, co do tej pory udało się wspólnie wypracować. Mogliśmy jeszcze długo debatować i odwlekać wprowadzenie biletu, ale nie chcieliśmy. Teraz będziemy czytać komentarze w Internecie, wsłuchiwać się w głosy naszych pasażerów, analizować wszystkie informacje, które do nas będą docierać. Jest to dopiero pierwsza wersja naszego biletu, będziemy starać się ją rozbudowywać – mówi Wojciech Dinges, prezes zarządu Kolei Śląskich.

Jedenaście kolejowych spółek samorządowych – przewoźników pasażerskich: Koleje Mazowieckie, Koleje Dolnośląskie, Koleje Śląskie, Koleje Wielkopolskie, Łódzka Kolej Aglomeracyjna, SKPL Cargo, Arriva Polska, Arriva RP, Koleje Małopolskie, Warszawska Kolej Dojazdowa oraz Szybka Kolej Miejska – zrzeszonych w ZSPK obsługuje dziś ponad 4800 kilometrów linii kolejowych, zatrudniając 6265 pracowników. Liczba wykorzystywanego taboru, wliczając człony elektrycznych zespołów trakcyjnych, wynosi dziś 1473 wagony oraz 43 lokomotywy i stanowi bardzo poważny i stale rosnący udział na polskim rynku kolejowym. Celem statutowym ZSPK jest m.in. skuteczne i solidarne działanie na rzecz rozwoju transportu kolejowego, kształtowanie dobrych praktyk związanych z zatrudnieniem w branży kolejowej, działanie na rzecz poprawy oferty dla pasażerów, reprezentowanie i popieranie działań na rzecz członków i reprezentowanie ich interesów, podejmowanie działań zmierzających do podnoszenia poziomu wykształcenia, kwalifikacji i wiedzy o kolejach.

Wspólny bilet samorządowy jest niedostępny w SKM Warszawa oraz Sprinterach ŁKA do Warszawy. Wielu przewoźników nadal nie oferuje biletu w kasach.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony