Partnerzy serwisu:

Straż Ochrony Kolei przygotowuje się do ŚDM

Michał Szymajda 26.04.2016 497

Straż Ochrony Kolei przygotowuje się do ŚDM
Straż Ochrony Kolei przygotowuje się do ŚDMFot. SOK
2,5 tysiąca funkcjonariuszy SOK przy współpracy z policją i innymi służbami ma zapewnić bezpieczeństwo pielgrzymom odwiedzającym Polskę. 
2,5 tysiąca funkcjonariuszy przy współpracy z policją i innymi służbami zapewni bezpieczeństwo pielgrzymom odwiedzającym Polskę. Dodatkowe kursy funkcjonariuszy SOK zakończą się w czerwcu. Światowe Dni Młodzieży zabezpieczać będzie ponad dwa i pół tysiąca funkcjonariuszy SOK wspieranych przez najnowocześniejszy sprzęt i środki łączności, w tym mobilne centra monitoringu. Mają oni, przy współpracy z policją oraz innymi służbami, zapewnić bezpieczeństwo pielgrzymom z całego świata. Kolejowa formacja pierwsze przygotowania do ŚDM rozpoczęła już w ubiegłym roku, a cykl intensywnych szkoleń SOK-iści przeszli cztery lata temu przed Euro 2012. Teraz, przed Światowymi Dniami Młodzieży, funkcjonariusze znów się szkolą. Intensywne kursy zakończą się w czerwcu.

Intensywne szkolenia

W marcu prawie 1,5 tys. funkcjonariuszy zaczęło trenować m.in. zasady komunikacji z pasażerem, savoir-vivru oraz ćwiczyć swoje umiejętności językowe. Dwudniowe treningi poprawiające zdolności komunikacyjne przechodzą sokiści odpowiedzialni za patrolowanie stacji, przystanków kolejowych oraz ich okolic. Podobne, dodatkowe zajęcia praktyczne przed ŚDM zaplanowano również dla służby dyżurnej SOK – czyli grupy funkcjonariuszy, która przyjmuje zgłoszenia telefoniczne dotyczące zdarzeń na terenach kolejowych. SOK-iści służby dyżurnej trenują szybkie zdobywanie potrzebnych wiadomości od rozmówców, a także czytelne i zrozumiałe przekazywanie informacji zwrotnych. Ponadto funkcjonariusze ćwiczą sprawne porozumiewanie się w języku angielskim, gdyż na czas ŚDM operatorzy telefonu bezpieczeństwa czynnego przez 24 h na dobę, będą porozumiewać się także po angielsku.

Wszystkie szkolenia obejmują zajęcia teoretyczne i warsztaty praktyczne. W kilkunastu turach doświadczona kadra trenerów przeszkoli w sumie ponad 1,5 tys. funkcjonariuszy. Zakończenie cyklu wszystkich kursów planowane jest w czerwcu. To już kolejne w tym roku szkolenia, których celem jest podniesienie kwalifikacji SOK przed ŚDM. Dzięki dodatkowym umiejętnościom kolejowych strażników, pasażerowie podróżujący pociągami będą mogli poczuć się bardziej komfortowo.

Bezpieczeństwo priorytetem

– Każdego dnia 0,5 tys. SOK-istów obejmie szczególnym nadzorem przejścia przez tory oraz tereny kolejowe, obok których przewidziano uroczystości ŚDM. Planowane jest m.in. wzmocnienie patroli i wykorzystanie mobilnych centrów monitoringu. Dzwoniąc pod specjalny, czynny całą dobę, telefon bezpieczeństwa (22 474 00 00), będzie można porozumieć się w języku angielskim. Zwiększy się również liczba patroli ochrony na dworcach – poinformowała Diana Zborowska, rzecznik prasowy SOK.

W marcu na mocy specustawy, przyznano Straży Ochrony Kolei dodatkowe uprawnienia. Podczas zabezpieczania Światowych Dni Młodzieży SOK-iści będą mogli w razie potrzeby przeszukać bagaże podróżnych. Pozwoli to funkcjonariuszom sprawnie zareagować, gdy np. zauważą podejrzany pakunek lub bagaż pozostawiony bez opieki. Przeszukanie usprawnić mają wykrywacze metalu, w które doposażone zostaną patrole. Ponadto SOK zyskała prawo do rejestracji i nagrywania obrazu, co ułatwi mundurowym monitoring i obserwację tłumu.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Rozkład jazdy
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony