Partnerzy serwisu:

Stawki PLK zatwierdzone. Przewoźnicy zapłacą mniej

inf. prasowa 01.08.2016 400

Stawki PLK zatwierdzone. Przewoźnicy zapłacą mniej
fot. PLK
Prezes Urzędu Transportu Kolejowego zatwierdził PKP PLK SA stawki jednostkowe opłaty podstawowej i opłat dodatkowych za korzystanie przez przewoźników kolejowych z infrastruktury kolejowej, dla rozkładu jazdy pociągów 2016/2017. Większość opłat zostanie obniżona.
Decyzją objęto stawki jednostkowe opłaty podstawowej za minimalny dostęp do infrastruktury kolejowej, stawki jednostkowe opłaty podstawowej za dostęp do urządzeń związanych z obsługą pociągów oraz stawki jednostkowe opłat dodatkowych. Prezes UTK zatwierdził przedłożone stawki jednostkowe opłaty podstawowej i opłat dodatkowych, gdyż ich kalkulacja jest zgodna z zasadami określonymi w ustawie o transporcie kolejowym oraz z przepisami rozporządzenia Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju w sprawie warunków dostępu i korzystania z infrastruktury kolejowej.

Stawki jednostkowe opłaty podstawowej i opłat dodatkowych dla rozkładu jazdy pociągów 2016/2017 uległy obniżeniu w stosunku do rozkładu jazdy pociągów 2015/2016. Średnia stawka jednostkowa opłaty podstawowej za minimalny dostęp do infrastruktury kolejowej dla wszystkich pociągów, według danych przyjętych do kalkulacji stawek wyniosła 8,68 zł/pockm, co oznacza zmniejszenie o 0,43 zł/pockm (4,72%) w stosunku do średniej stawki w cenniku dla rjp 2015/2016.

Maleje też opłata za dostęp do urządzeń zaopatrzenia w paliwo – spadek o 5% w stosunku do cennika dla rjp 2015/2016, opłat za dostęp i korzystanie z peronów (wygłaszanie komunikatów megafonowych) dla stacji i przystanków kategorii B (stacje i przystanki aglomeracyjne), D (stacje i przystanki o znaczeniu regionalnym) i E (pozostałe stacje i przystanki) – spadek od 3,3% do 9,1% w stosunku do cennika dla rjp 2015/2016. Mniejsze będą też opłaty za dostęp i korzystanie z peronów (wygłaszanie komunikatów megafonowych i obsługa urządzeń informacji wizualnej) dla stacji i przystanków kategorii A (największe stacje pasażerskie), B (stacje i przystanki aglomeracyjne), D (stacje i przystanki o znaczeniu regionalnym) i E (pozostałe stacje i przystanki) – spadek od 4,4% do 13,6% w stosunku do cennika dla rjp 2015/2016 i opłaty za dostęp do torów postojowych dla pojazdów innych niż lokomotywy – spadek o 10,1% w stosunku do cennika dla rjp 2015/2016.

Jak wyjaśnia UTK, proponowane stawki jednostkowe opłaty podstawowej dla rozkładu jazdy pociągów 2016/2017 zostały obniżone przez PKP PLK SA w maju br. po interwencji prezesa Urzędu Transportu Kolejowego.

Niektóre stawki opłat zostały podwyższone. Dotyczy to opłat za dostęp i korzystanie z peronów (wygłaszanie komunikatów megafonowych) dla stacji i przystanków kategorii A (największe stacje pasażerskie) i C (stacje i przystanki o znaczeniu regionalnym), opłat za dostęp i korzystanie z peronów (wygłaszanie komunikatów megafonowych i obsługa urządzeń informacji wizualnej) dla stacji i przystanków kategorii C (stacje i przystanki o znaczeniu regionalnym); opłat za dostęp do torów postojowych dla pociągów lokomotyw, opłat za dostęp i korzystanie ze stacji wyposażonych w czynne górki rozrządowe, opłat za dostęp i korzystanie z torów i urządzeń do formowania składów pociągów i opłat dodatkowych.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony