Partnerzy serwisu:

Stawki PLK na przyszły rok bez zmian

inf. pras. oprac. jm 30.03.2020 1,1k

Stawki PLK na przyszły rok bez zmian
Fot. PKP Polskie Linie Kolejowe SA
Bez zmian pozostaną stawki za dostęp do infrastruktury PKP PLK w rozkładzie jazdy 2020/2021 – podał Urząd Transportu Kolejowego. Na zmianę cennika zdecydowały się tylko DSDiK i SKM Trójmiasto.
Ośmiu zarządców infrastruktury kolejowej poinformowało Prezesa UTK, że w trakcie obowiązywania kolejnego rozkładu jazdy pociągów 2020/2021 będą stosować stawki jednostkowe opłat za korzystanie z infrastruktury kolejowej obowiązujące w obecnym rozkładzie. Z możliwości tej skorzystali PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., Cargotor Sp. z o.o., Przedsiębiorstwo Transportowo-Sprzętowe „Betrans” Sp. z o.o., Euroterminal Sławków Sp. z o.o., CTL Maczki – Bór S.A., Pomorska Kolei Metropolitalna S.A., PGE Energia Ciepła S.A. Oddział Elektrociepłowni w Lublinie Wrotków i Track Tec S.A.

Jak tłumaczy urząd, decyzja zarządcy PKP PLK o stosowaniu niezmienionych stawek oznacza, że przewoźnicy wykonujący przewóz osób w dalszym ciągu nie będą ponosili opłat za dostęp do peronów. Zgodnie z wyrokiem z 10 lipca 2019 r. Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (pisaliśmy o nim jako pierwsi) perony stanowią infrastrukturę kolejową. Wobec tego nie mogą być udostępniane jako obiekty infrastruktury usługowej, ale zarządca może koszty bezpośrednie udostępniania peronów włączyć do kosztów udostępniania infrastruktury kolejowej. Szeroko pisaliśmy o tym w tym wątku

Dwóch zarządców infrastruktury kolejowej: Dolnośląska Służba Dróg i Kolei we Wrocławiu oraz PKP Szybka Kolej Miejska w Trójmieście Sp. z o.o., złożyło do Prezesa UTK wnioski w sprawie zatwierdzenia projektów cenników na rozkład jazdy 2020/2021 w części dotyczącej sposobu ustalania stawki jednostkowej opłaty podstawowej. Po otrzymaniu takiego wniosku Prezes UTK kontroluje poprawność ustalania i pobierania przez zarządcę opłat za udostępnienie infrastruktury kolejowej oraz analizuje zgodność przedstawionego projektu cennika z przepisami prawa. Weryfikuje również poprawność kalkulacji wysokości zastosowanych stawek cząstkowych i współczynników mających wpływ na wysokość stawki jednostkowej opłaty podstawowej. Decyzje o zatwierdzeniu lub odmowie zatwierdzenia sposobu ustalania stawek jednostkowych opłat są publikowane w Dzienniku Urzędowym Prezesa UTK.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony