Partnerzy serwisu:

Stawki dostępu na kolejny rok bez zmian

Jakub Madrjas 30.03.2021 605

Stawki dostępu na kolejny rok bez zmian
Fot. PKP Polskie Linie Kolejowe SA
Stawki za dostęp do infrastruktury kolejowej w RJP 2021/2022 pozostaną na tegorocznym poziomie – wśród zarządców infrastruktury zmiany planują tylko PKM i SKM Trójmiasto. 
Siedmiu zarządców infrastruktury kolejowej poinformowało Prezesa UTK, że zgodnie z art. 33 ust. 22 ustawy o transporcie kolejowym w trakcie obowiązywania rozkładu jazdy pociągów 2021/2022 będzie stosować dotychczas obowiązujące stawki jednostkowe opłat za korzystanie z infrastruktury kolejowej. Z możliwości tej skorzystali: PKP Polskie Linie Kolejowe, Cargotor sp. z o.o., Betrans sp. z o.o., Euroterminal Sławków sp. z o.o., PGE Energia Ciepła S.A. Oddział Elektrociepłowni w Lublinie Wrotków; DSDiK Dolnośląska Służba Dróg i Kolei we Wrocławiu oraz CTL Maczki – Bór S.A.

Najbardziej istotny dla rynku jest oczywiście cennik zarządzającej prawie całą siecią spółki PKP PLK. Spółka pierwotnie przedstawiła do zatwierdzenia przez Prezesa Urzędu Transportu Kolejowego projekt nowego cennika opłat za korzystanie z infrastruktury kolejowej, w którym stawka rosła średnio o 2,4%, a dla pociągów pasażerskich aż o 8,7%. Po protestach branży wniosek został wycofany, a stawki pozostaną po raz kolejny bez zmian. Organizacje pracodawców podkreślają jednak, że stawki należy obniżać – szczególnie w trudnej, covidowej rzeczywistości.

Dwóch zarządców infrastruktury kolejowej: PKP Szybka Kolej Miejska w Trójmieście Sp. z o.o. oraz Pomorska Kolej Metropolitalna S.A. złożyło wnioski w sprawie zatwierdzenia projektów cenników na rozkład jazdy 2021/2022 w części dotyczącej sposobu ustalania stawki jednostkowej opłaty podstawowej.

Po otrzymaniu takiego wniosku Prezes UTK kontroluje poprawność ustalania i pobierania przez zarządcę opłat za udostępnienie infrastruktury kolejowej oraz analizuje zgodność przedstawionego projektu cennika z przepisami prawa. Weryfikuje również poprawność kalkulacji zastosowanych stawek cząstkowych i współczynników mających wpływ na wysokość stawki jednostkowej opłaty podstawowej. Decyzje o zatwierdzeniu lub odmowie zatwierdzenia sposobu ustalania stawek jednostkowych opłat są publikowane w Dzienniku Urzędowym Prezesa UTK – informuje urząd.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony