Partnerzy serwisu:

Start systemu informacji pasażerskiej w Gdańsku Wrzeszczu… ponownie przełożony

Michał Szymajda 05.07.2018 1,7k

Start systemu informacji pasażerskiej w Gdańsku Wrzeszczu… ponownie przełożony
Stacja Gdańsk Wrzeszcz i "zakazane" wyświeltaczeFot. ms, Rynek-Kolejowy.pl
Wciąż nie udało się uruchomić systemu informacji pasażerskiej na węzłowej stacji Gdańsk Wrzeszcz. Sytuacja jest dość kuriozalna, bo system miał być sprawny już w grudniu 2016.
Problem z brakiem kompleksowej informacji pasażerskiej we Wrzeszczu był znany od lat, ale na dobre zaczął przeszkadzać w momencie startu Pomorskiej Kolei Metropolitalnej, dla której Gdańsk Wrzeszcz jest przystankiem końcowym dla większości kursów. Tym bardziej, że nie ma jednego ustalonego peronu, skąd odjeżdżają te miejsko-podmiejskie pociągi.

2016...

Po raz pierwszy deklarację uruchomienia wyświetlaczy, infokiosków i elektronicznych tablic w przejściu podziemnym usłyszeliśmy z ust regionalnego rzecznika PKP PLK w marcu 2016. – Planowany termin zakończenia prac to 31.12.2016 r. – poinformowała Ewa Symonowicz-Ginter, z biura prasowego PKP PLK.

2017...

W styczniu 2017 roku dziennikarze portalu trójmiasto.pl zapytali, dlaczego wyświetlacze w Gdańsku Wrzeszczu wciąż nie działają.Termin uruchomienia systemu ponownie uległ wtedy zmianie. – Do końca 2017 r. zainstalujemy na stacji we Wrzeszczu system dynamicznej informacji pasażerskiej. Będzie on przekazywał informacje na temat pociągów wszystkich przewoźników kolejowych – powiedział w rozmowie z portalem trójmiasto.pl Łukasz Kwasiborski z wydziału prasowego PKP PLK.

Ale system nie ruszył także z końcem 2017 roku, dlatego ponownie pytali o niego posłowie (sic!) w marcu 2018 roku. Tym razem odpowiedział im podsekretarz stanu w MIB – Andrzej Bittel.

2018...

– Zakończenie prac związanych z modernizacją systemu informacji pasażerskiej na linii kolejowej E65 planowane jest do końca marca 2018 r. – poinformował wówczas podsekretarz stanu w MI Andrzej Bittel.
Ale słowa ministra niestety nie miały siły sprawczej i nie uruchomiły tablic, z których pasażer dowie się, o której odjeżdża jego pociąg. System wciąż nie działa, więc jak co roku pytamy PKP PLK, kiedy ruszy.

Martyn Janduła z biura prasowego PKP PLK podkreśla, że wyświetlacze udało się uruchomić już na innych pomorskich stacjach. – Działają i dostarczają pasażerom informacje o przyjazdach i odjazdach pociągów m.in. na stacjach i przystankach w Malborku, Tczewie, Pszczółkach, Gdyni Orłowie i Sopocie – mówi. – System jest jednak w fazie testów, w związku z czym pasażerowie proszeni są o zwracanie uwagi na komunikaty głosowe. Stosowna informacja o testach jest umieszczona na wyświetlaczach – dodaje mniej optymistycznie, po czym informuje o sytuacji, która ma miejsce w Gdańsku Wrzeszczu i w Oliwie.

...wakacje 2018?

– Ze względu na to, że zdarzają się rozbieżności w informacji o przyjazdach i odjazdach pociągów, zdecydowaliśmy się nie udostępniać systemu wizualnego na stacji Gdańsk Wrzeszcz i Gdańsk Oliwa, by nie wprowadzić pasażerów w błąd. Prosimy o wyrozumiałość i zwracanie uwagi na komunikaty głosowe – mówi Martyn Janduła.

Dzieje się tak dlatego, że w trakcie prac wykonawca napotkał na trudności związane z integracją i kalibracją systemów. – Firma pracuje nad rozwiązaniem problemu i deklaruje, że pełne wdrożenie systemu dynamicznej informacji pasażerskiej na stacji Gdańsk Wrzeszcz odbędzie się w połowie wakacji. Cały system będzie uruchamiany etapami od Trójmiasta w stronę Warszawy, a zakończenie kontraktu planowane jest do końca tego roku – podaje nowe terminy rzecznik.

Krajowego SIP też nie ma

Niestety PKP PLK po raz drugi nie udało się wyłonić wykonawców wielkiego, krajowego SIP, który uzupełni istniejące systemu informacji pasażerskiej. Zarządca infrastruktury zapowiada, że trzecią próbę wyłonienia wykonawcy prac na kilkuset stacjach podejmie z końcem 2018 roku. Czasu na te prace nie zostało już wiele.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony