Partnerzy serwisu:

Stargard: SKM do Kluczewa? Najwcześniej za kilka lat

Roman Czubiński 14.06.2021 2,7k

Stargard: SKM do Kluczewa? Najwcześniej za kilka lat
fot. materiały prasowe SSOM
W perspektywie kilku lat pociągi Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej mogą dotrzeć do przystanku Stargard Kluczewo. Pozwoliłoby to na dotarcie w pobliże dużych osiedli, zamieszkanych przez znaczną grupę mieszkańców Stargardu. Warunkiem jest jednak modernizacja i elektryfikacja tego odcinka – mówi „Rynkowi Kolejowemu” rzecznik prasowy projektu budowy SKM Artur Ratuszyński.
Jak zaznacza nasz rozmówca, Stowarzyszenie Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego (koordynator budowy SKM) dostrzegło potencjał przewozowy odcinka linii 411 Stargard – Stargard Kluczewo już w roku 2014. W przygotowanych wówczas założeniach do Studium wykonalności dla budowy Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej jeden z wariantów zakładał przywrócenie ruchu kolejowego między obiema stacjami oraz elektryfikację linii. Na omawianym odcinku miało powstać do trzech nowych przystanków osobowych.

Ukończony w roku 2015 dokument ostatecznie rekomendował jednak rezygnację z tych prac. Dlaczego? – Z uwagi na wysokie koszty inwestycyjne i lokalnie brak dobrych wyników efektywności ekonomicznej, a globalnie niższego poziomu efektywności od innych opcji – wyjaśnia Ratuszyński. Analiza kosztów i korzyści przesądziła więc o tym, ze pociągi SKM od strony Szczecina będą kończyły bieg na głównej stacji Stargardu.

Czy są szanse na objęcie odcinka linii 411 w granicach Stargardu projektem SKM Szczecin? Brak włączenia tego odcinka do projektu w pierwszym etapie nie oznacza, że nie dojdzie do tego później. Według rzecznika SKM zależy to przede wszystkim od poprawy stanu technicznego linii, od roku 2003 niewykorzystywanej w ruchu pasażerskim. – W naszej ocenie niezbędna jest najpierw kompleksowa rewitalizacja linii kolejowej nr 411 w ramach ciągu Stargard – Pyrzyce – Myślibórz – Gorzów Wlkp./Kostrzyn nad Odrą. Wówczas powinno być możliwe wygenerowanie satysfakcjonującego potencjału przedmiotowego odcinka w ramach całego ciągu komunikacyjnego – ocenia Ratuszyński. Inwestycja została zgłoszona przez zachodniopomorski Urząd Marszałkowski do programu „Kolej +”, jednak – jak informowaliśmy przed kilkoma dniami – z powodów prawno-finansowych jego realizacja stoi pod znakiem zapytania.

Więcej informacji na tematy związane z SKM Szczecin można znaleźć tutaj.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony