Partnerzy serwisu:

Starachowicka Kolej Wąskotorowa przed szansą na rewitalizację

Jakub Madrjas 11.11.2022 1,8k

Starachowicka Kolej Wąskotorowa przed szansą na rewitalizację
fot. Skw
W sumie jedenastu partnerów zadeklarowało udział w procesie rewitalizacji Starachowickiej Kolei Wąskotorowej pod auspicjami starosty powiatowego. Potrzeba na to 20 milionów złotych.
Jak poinformował w tym tygodniu Starosta Starachowicki Piotr Ambroszczyk, powiat intensyfikuje działania wokół rewitalizacji Starachowickiej Kolei Wąskotorowej. 4 listopada podpisano deklarację z jedenastoma partnerami co do ich udziału w procesie odbudowy kolei. - Planujemy też powołanie zespołu konsultacyjno – doradczego przy Staroście Starachowickim do spraw Starachowickiej Kolei Wąskotorowej - informuje.

- O tym, jak dużą atrakcją jest podróż Starachowicką Koleją Wąskotorową, nie trzeba nikogo dziś przekonywać. Linia została oddana do użytku w roku 1950. Była wykorzystywana przez PKP do przewozów towarowych i pasażerskich aż do 1997 kiedy to ostatecznie ją zawieszono. Dwa lata wcześniej została wpisana do rejestru zabytków. W 2003 r. jej właścicielem stał się Powiat Starachowicki, który przywrócił ruch turystyczny najpierw na odcinku Starachowice Wschodnie Wąskotorowe – Lipie, a później na odcinku Iłża – Marcule. Wspólnie z Gminą Iłża podejmuje także działania zmierzające do odbudowy nieczynnych odcinków torowiska, aby połączyć je znowu w całość. Przez cały ten czas pozyskiwany jest tabor i wyposażenie niezbędne do prowadzenia ruchu, w czym pomagają wolontariusze m.in. ze Stowarzyszenia Miłośników Kolei Wąskotorowych – pisze starosta, zapowiadając kolejny etap.

Potrzeba 20 milionów złotych


Zdaniem starosty, przyszedł czas stworzenia "radykalnego rozwiązania, planu inwestycyjnego" który pozwoli w krótkim czasie: 3, maksymalnie 4 lat zmodernizować całość Starachowickiej Kolei Wąskotorowej.
- Aby to zrobić potrzeba ok. 20 mln zł i o te fundusze Powiat zamierza zabiegać. A że wspólnie można więcej, zaproponowaliśmy jedenastu partnerom podpisanie deklaracji udziału w procesie rewitalizacji Starachowickiej Kolei Wąskotorowej - tłumaczy.

Partnerzy to gminy: Starachowice, Brody i Iłża, zarządy Specjalnej Strefy Ekonomicznej, Stowarzyszenia Miłośników Kolei Wąskotorowych, Nadleśnictwa Starachowice oraz Marcule, operator SKW, PTTK Oddziału Międzyszkolnego w Starachowicach, Muzeum Przyrody i Techniki oraz Zarząd Dróg Powiatowych w Starachowicach. - Współpraca ta, zależnie od możliwości, może polegać na wniesieniu udziału finansowego, świadczeniu pracy lub pomocy organizacyjnej - wyjaśnia starosta.

Współpraca ma objąć:
  • uzupełnienie i remont torowiska umożliwiające uruchomienie połączeń na całej trasie pomiędzy Starachowicami a Iłżą;
  • remont lokomotywowni, peronów i przystanków kolejowych;
  • remont i dalsze uzupełnianie taboru i innego wyposażenia niezbędnego do obsługi kolei.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony