Partnerzy serwisu:

Stadler ze świetnymi wynikami sprzedaży.... i zmianą prezesa

Jakub Madrjas 31.08.2022 2,3k

arrow
arrow
Stadler ze świetnymi wynikami sprzedaży.... i zmianą prezesa
fot. ms
Stadler ze świetnymi wynikami sprzedaży.... i zmianą prezesa
Stadler ze świetnymi wynikami sprzedaży.... i zmianą prezesa
Koncern Stadler pochwalił się ogromnym wzrostem portfela zamówień i dodatnim, choć słabszym niż ostatnio wynikiem finansowym. Jednocześnie poinformowano o decyzji głównego udziałowca Petera Spuhlera o ponownym wycofaniu się z funkcji prezesa z końcem roku.
Jak poinformował Stadler, w ostatnim okresie odnotowano wzrost przychodów firmy o 4% - do 1,5 mld CHF, natomiast wzrost EBIT to 36% (do 66,8 mln CHF) - w tym zawiera się zarówno pozytywny efekt jednorazowy przejęcia spółki BRR, jak i silnie negatywne efekty walutowe w wysokości 30,0 mln CHF. Poprawiona została marża EBIT, do poziomu 4,5% (I półrocze 2021: 3,5%) - jak czytamy, bez efektu walutowego marża EBIT wyniosłaby 6,5%. 

Jak zaznacza giełdowa spółka, głównie z powodu ujemnych różnic kursowych na poziomie EBIT oraz dalszych 32,1 mln CHF w wyniku finansowym, zysk netto znacznie spadł - do 2,4 mln CHF (W I połowie 2021 roku było to 26,3 mln CHF).

Ogromny wzrost zamówień

Liczba zamówień pozyskanych przez firmę wzrosła w tym roku aż o 91% do 6 miliardów franków (CHF). Całoroczna prognoza w tym zakresie została zrealizowana... już pod koniec czerwca.  Wynika to w szczególności z pojedynczych zamówień o okresach realizacji powyżej 10 lat.

Tym samym portfel zamówień wzrasta o 22% - do rekordowych 21,7 mld CHF (w porównaniu z końcem roku 2021) - a nie obejmuje to jeszcze żadnych zamówień z podpisanych już umów ramowych, które nie zostały poparte zamówieniami wykonawczymi. W perspektywie do końca roku Stadler przewiduje wzrost liczby zamówień do ponad 7 mld franków, a marżę EBIT nieco poniżej poprzedniego roku (ale co najmniej 5%).

Spuhler ponownie usuwa się w cień

Jak poinformowano w drugim dzisiejszym komunikacie, Markus Brensteiner obejmie rolę prezesa Grupy Stadner od 1 stycznia 2023 roku. Tym samym twórca potęgi stadlera Peter Spuhler ponownie wycofa się do roli przewodniczącego Rady Dyrektorów - tak jak to miało miejsce w 2018 roku, gdy prezesem zostawał Thomas Ahlburg. Odwołano go jednak w maju 2020 roku.

Markus Bernsteiner obecnie jest wiceprezesem Grupy Stadler, wiceprezesem szwajcarskiej dywizji i szefem fabryk w Bussnang i St. Margrethen. Pracuje w Stadlerze od 1999 roku, wcześniej działał w firmach Bühler AG and Benninger AG. 

- Udało mi się wybrać kompetentnego, wieloletniego towarzysza z ogromnym doświadczeniem - podkreślił w komunikacie Peter Spuhler, który w Radzie Dyrektorów ma się skupić na planowaniu strategii firmy, w tym fuzjach, przejęciach i spółkach joint-venture. Będzie też zatwierdzaił składane oferty, nowe produkty i rozwijał kontakty z klientai.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Wyniki finansowe
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony