Partnerzy serwisu:

Stadler wyprodukuje wąskotorowe pojazdy pod słowackie Tatry

Michał Szymajda 19.10.2018 105

arrow
arrow
Stadler wyprodukuje wąskotorowe pojazdy pod słowackie Tatry
Fot. Stadler
Stadler wyprodukuje wąskotorowe pojazdy pod słowackie Tatry
Stadler wyprodukuje wąskotorowe pojazdy pod słowackie Tatry
Państwowy słowacki operator zdecydował o wyborze Stadlera w ciekawym przetargu na dostawę 5 wąskotorowych zespołów trakcyjnych i elektryczno-spalinowej lokomotywy dla tatrzańskiej kolei TEŽ, dobrze znanej także polskim turystom.
Tatranské elektrické železnice otrzymają od Stadlera 6 wysokospecjalistycznych pojazdów. Nowe elektryczne zespoły trakcyjne będą przystosowane do kursowania po torach o rozstawie 1000 mm i zostaną wyprodukowane w Szwajcarii, skąd wywodzi się firma. Będą trójczłonowe, przy czym w niewielkim członie środkowym znajdzie się niemal wyłącznie wyposażenie elektryczne, podobnie jak ma to miejsce w normalnotorowych pojazdach GTW i w starszych pojazdach jeżdżących już pod Tatrami (zostały zbudowane na Słowacji na licencji Stadlera). Nowe pociągi będą wyposażone w koła zębate do współpracy z szyną zębatą, która istnieje na części torów TEŽ.

Ezt będą miały 91 miejsc siedzących oraz strefę dla rowerów, wózków inwalidzkich i dziecięcych. Stadler, zgodnie z wymaganiami określonymi przez ZSSK, zamontuje w nich wydajną klimatyzację, Wi-Fi, nowoczesny system informacji pasażerskiej oraz system zliczania pasażerów.

Spalinowo-elektryczna lokomotywa ma być wyposażona w dmuchawy przeciwśnieżne, ma mieć możliwość sterowania zdalnego spoza kabiny. Będzie wykorzystywana do przecierania szlaków zimą, jazd inspekcyjnych i manewrów. Będzie mogłaby być wykorzystywana do ciągnięcia wagonów, choć podstawowy tabor podtatrzańskiej kolei to ezt.

Przypomnijmy, że Stadler startował na Słowacji w przetargu na 25 normalnotorowych ezt. Gdyby wygrał, pojazdy produkowane byłyby w Polsce. Stało się jednak inaczej i elektryczne pociągi dostarczy na Słowację Škoda Transportation.


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
STADLER
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony