Partnerzy serwisu:

Stadler pomoże zdobyć zawód elektryka i mechatronika

inf. prasowa 26.05.2017 476

Stadler pomoże zdobyć zawód elektryka i mechatronika
Fot. Stadler
Stadler Polska nawiązał współpracę z Zespołem Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. Stanisława Staszica w Siedlcach. Od nowego roku szkolnego obejmie patronat nad klasą kształcącą przyszłych elektryków i mechatroników w branżowej szkole I stopnia. Inicjatywa jest wspólnym projektem realizowanym wraz Centrum Kształcenia Praktycznego oraz Miastem Siedlce.
Rekrutacja do klasy patronackiej w zawodzie elektryk i mechatronik w siedleckiej branżowej szkole I stopnia potrwa do 19 czerwca 2017 roku. Lista kandydatów zakwalifikowanych do klas objętych patronatem Stadler Polska ogłoszona zostanie 5 lipca. Naukę po wakacjach w nowej klasie rozpocznie 30 uczniów – 15 elektryków i 15 mechatroników. Zajęcia praktyczne będą odbywały się w Centrum Kształcenia Praktycznego oraz w zakładzie Stadler Polska.

Praktyka w fabryce Stadlera

Początkowo uczniowie będą zdobywać praktyczne wykształcenie w Stadlerze raz w tygodniu, w kolejnym etapie kształcenia nawet dwa razy. Zajęcia uczniów odbywać się będą pod opieką specjalistów z siedleckiego zakładu Stadlera, którzy nauczą praktycznego zastosowania zdobytej wiedzy z zakresu mechatroniki i elektryki. Najlepsi uczniowie otrzymają stypendia naukowe i po ukończeniu szkoły będą mogli rozważyć zatrudnienie w zakładzie Stadler Polska. Klasa patronacka jest jedną z form współpracy szkoły z pracodawcami w zakresie kształcenia zawodowego i jest zgodna z założeniami reformy Ministerstwa Edukacji Narodowej dotyczącej wprowadzenia modelu kształcenia dualnego.

Mechatronik to zawód dla tych, którzy interesują się nowinkami technicznymi, przygotowujący do sprawnego posługiwania się najnowocześniejszym sprzętem. Absolwent tego kierunku stanie się specjalistą posiadającym wiedzę i umiejętności z zakresu informatyki, elektroniki, elektrotechniki, mechaniki, sterowania, automatyki czy robotyki. Praca mechatronika odbywa się głównie w dobrze wyposażonych warsztatach, halach produkcyjnych, laboratoriach, gdzie zachodzi potrzeba obsługi całych zautomatyzowanych linii produkcyjnych.

Zawód z dużą odpowiedzialnością

Zawód elektryk przypisany jest do obszaru elektryczno-elektronicznego. Praca elektryka wiąże się z dużą odpowiedzialnością, ponieważ czynności wykonywane przez elektryka zapewniają bezpieczeństwo osobom korzystającym z sieci energetycznych lub maszyn i urządzeń elektrycznych. Elektryk przygotowany jest do wykonywania, diagnozowania stanu, dokonywania napraw instalacji elektrycznej oraz maszyn i urządzeń zasilanych prądem elektrycznym.

– Działamy w Siedlcach już 10 lat, obecnie zatrudniamy 700 osób. Potrzebujemy wykwalifikowanych pracowników, którzy mogą u nas dalej rozwijać swoje umiejętności. Dzięki rozpoczętej współpracy będziemy mogli wyjść naprzeciw młodym ludziom rozpoczynającym naukę zawodu. Zaletą wprowadzanego rozwiązania jest to, że uczniowie już na etapie nauki poznają nasze środowisko pracy, a także będą mogli zobaczyć od podstaw innowacyjne projekty realizowane w naszym zakładzie. Poznają też Stadler Polska jako potencjalnego pracodawcę i po zakończeniu szkoły będą mogli brać nasz zakład pod uwagę jako miejsce swojego zatrudnienia – powiedział Tomasz Prejs, kierujący zakładem Stadler Polska w Siedlcach.

– Zawody elektryk i mechatronik są zawodami atrakcyjnymi i poszukiwanymi na rynku pracy. Celem kształcenia uczniów w tych zawodach jest przygotowanie absolwentów mobilnych na rynku pracy. Osoby posiadające kwalifikacje przypisane do tych zawodów wyposażone będą w aktualną wiedzę i umiejętności zawodowe, ale także świadomość i potrzebę ciągłego doskonalenia się i pozyskiwania nowych uprawnień. W trakcie nauki uczniowie o specjalnościach zarówno elektryk jak i mechatronik, będą mogli uzyskać uprawnienia do eksploatacji urządzeń elektrycznych do 1kV – podkreślił Jerzy Kopański, dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. Stanisława Staszica w Siedlcach.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
STADLER
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony