Partnerzy serwisu:

Stacja Muzeum częścią projektu deweloperskiego w centrum Warszawy? Nowy pomysł PKP

Jakub Madrjas 24.04.2019 266

Stacja Muzeum częścią projektu deweloperskiego w centrum Warszawy? Nowy pomysł PKP
il. JAZ+Architekci/PKP SA
PKP SA ma nowy pomysł w sprawie Stacji Muzeum (d. Muzeum Kolejnictwa). Część ekspozycji miałaby pozostać w obecnej lokalizacji przy pl. Zawiszy w Warszawie jako element nowego projektu deweloperskiego. Pozostałe eksponaty zasiliłyby Narodowe Muzeum Kolejnictwa, które może zostać wybudowane w Gnieźnie. 
Nad problemem Stacji Muzeum, czyli dawnego Muzeum Kolejnictwa, samorząd województwa i kolejarze pochylają się od kilku lat. Znajdująca się w sercu Warszawy, nieopodal pl. Zawiszy placówka lata świetności ma już za sobą. Według planów sprzed kilku lat miała zostać przeniesiona na Odolany (do końca 2018 roku), ale ten pomysł jest już nieaktualny.

Sytuacja placówki jest skomplikowana; z jednej strony PKP PLK potrzebuje jak najwięcej terenów do wykorzystania jako zaplecze przy przebudowie linii średnicowej. Z drugiej – instytucją zarządza Urząd Marszałkowski, ale pieniądze na utrzymanie daje też Fundacja Grupy PKP. Do tego tuż obok trwa odbudowa stacji Warszawa Główna. Jak poinformował dzisiaj prezes Mamiński, PKP SA przekazała Stacji Muzeum dotację w wysokości kilku milionów złotych z przeznaczeniem na rewitalizację zabytków. O skomplikowanej sprawie finansowania Muzeum pisaliśmy w tym miejscu.

Nowa inwestycja mieszkaniowo-biurowa z Muzeum w sercu?

Prezes PKP SA przedstawił też dziennikarzom nowy pomysł na zagospodarowanie obiektu. Chodzi o budowę nowego kompleksu mieszkaniowo-biurowego na terenach Stacji Muzeum przez spółkę PKP XCity Development, w który zostałaby wkomponowana najważniejsza część ekspozycji. – To byłoby muzeum w centrum miasta, jak w wielu miejscach w Europie, a nie gdzieś na peryferiach Szczęśliwic, nazywanych Odolanami – mówi Mamiński.

Decydujące będzie porozumienie z marszałkiem województwa mazowieckiego, który zarządza muzeum. Zdaniem prezesa PKP koncepcja przeniesienia muzeum sprzed kilku lat była nietrafiona. – Do proponowanego miejsca nie ma żadnego dojazdu i nikt nawet nie planuje jego budowy – przypomina prezes Mamiński.

Narodowe Muzeum Kolejnictwa w Gnieźnie?

W ramach inwestycji deweloperskiej można byłoby zaprezentować tylko część rozległych zbiorów Muzeum. Co z pozostałymi? Prezes PKP przypomina inicjatywę powołania Narodowego Muzeum Kolejnictwa. Byłoby to naturalne miejsce dla pozostałych eksponatów. Jak mówi prezes, rozważane są różne lokalizacje, ale największe szanse mają tereny byłej lokomotywowni w Gnieźnie. – Znajduje się tam przepiękna hala wachlarzowa – przypomina.

PKP SA informuje, że pracuje nad koncepcją Narodowego Muzeum Kolejnictwa z grupą senatorów. – Kolejarze i sympatycy kolei zasługują na to, żeby w Polsce było miejsce, w którym kultura techniczna Polskich Kolei Państwowych mogła być dobrze wyeksponowana – podsumowuje Mamiński.


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony