Partnerzy serwisu:

Środkowy odcinek kolejowej Zakopianki bez wykonawcy. Będzie nowy przetarg

Jakub Madrjas 06.03.2019 42

Środkowy odcinek kolejowej Zakopianki bez wykonawcy. Będzie nowy przetarg
Fot. Kolejarz Dawid, SM42.pl
Ponad pół roku po otwarciu ofert na wykonanie prac na linii 98 Sucha Beskidzka – Chabówka PKP PLK unieważniła postępowanie. To może opóźnić inwestycję na kolejowej trasie do Zakopanego. 
W maju ubiegłego roku PKP PLK ogłosiły  szacowany na ćwierć miliarda zł przetarg na wykonanie prac na linii 98 Sucha Beskidzka – Chabówka. Zakres inwestycji obejmie siedem stacji i przystanków, tory, mosty oraz urządzenia na przejazdach kolejowo-drogowych (opisaliśmy go tutaj).

Po lipcowym otwarciu ofert okazało się, że mieszczą się one w granicach 482 mln zł – 618 mln zł, przy kosztorysie na poziomie 317 mln zł brutto. Przekraczanie kosztorysów przez wykonawców charakteryzowało prawie wszystkie ubiegłoroczne przetargi PKP PLK. Inwestor miał do wyboru podniesienie budżetu na inwestycję lub unieważnienie postępowania. Dopiero teraz, ponad siedem miesięcy po otwarciu ofert, zdecydowano się na przerwanie procedury wyboru wykonawcy.

Rewitalizacja linii Sucha Beskidzka – Chabówka to środkowy odcinek projektu, mającego skrócić podróż z Krakowa do Zakopanego z trzech do nieco ponad dwóch godzin (w innych informacjach podaje się 2 godz. 15 minut). Problem w tym, że sąsiednie odcinki Skawina – Sucha BeskidzkaChabówka – Zakopane są już w realizacji. Rewitalizacja jednotorowej linii nr 98 na pewno wiązać się będzie z całkowitymi zamknięciami i może to rodzić obawy o wykorzystanie efektów prac na pozostałych odcinkach tym bardziej, że stanowiąca alternatywę dla linii 98 nowa linii Podłęże – Piekiełko jest dopiero projektowana i nie ma zagwarantowanego finansowania, a jej otwarcie nastąpi najwcześniej za osiem lat.

Jak sprawdziliśmy, podczas ostatniej aktualizacji Krajowego Programu Kolejowego Ministerstwo Infrastruktury nie podniosło budżetu inwestycji na liniach 97, 98 i 98 do Zakopanego. Czekamy na informację PKP PLK, jakie są dalsze plany względem tej inwestycji. Ogólny plan, zakładający wykonanie wszystkich odcinków do końca 2023 roku i uzyskanie dofinansowania unijnego, jest coraz trudniejszy do realizacji. W przetargu na pracę na linii 98 zakładano termin realizacji na 55 miesięcy z dodatkowymi punktami za skrócenie realizacji.

Aktualizacja: - Przetarg unieważniono, gdyż wszystkie oferty przekraczały kwotę, jaką PKP Polskie Linie Kolejowe zamierzały przeznaczyć na zrealizowanie przedsięwzięcia na linii nr 98 Sucha Beskidzka – Chabówka. Inwestycja będzie kontynuowana, ogłoszony będzie nowy przetarg - poinformowała "Rynek Kolejowy" Dorota Szalacha z biura prasowego PKP PLK.


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Inwestycje liniowe
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony