Partnerzy serwisu:

SPS Mieczkowski ma zmodernizować dolnośląskie SA109

Michał Szymajda 28.06.2022 4,2k

SPS Mieczkowski ma zmodernizować dolnośląskie SA109
Odstawione SA109 na zapleczu KD w Legnicy Fot. M. Szymajda
Koleje Dolnośląskie, po wielu latach, wskazały na wykonawcę generalnego remontu swoich dwóch autobusów serii SA109. Bliski podpisania umowy z KD jest SPS Mieczkowski.
Próby naprawy dwóch niewielkich pojazdów prowadzone są od 2018. KD próbowały je już naprawić własnym sumptem, sprzedać, a w końcu naprawić przez zewnętrzny podmiot. Ani ten, ani poprzedni zarząd KD nie przyjmował jednak ofert potencjalnych wykonawców, uznając je za zbyt kosztowne. Wygląda na to, że tym razem będzie inaczej, KD wskazało bowiem wykonawcę zamiast unieważniać przetarg.

W przetargu, z dwóch ofert przedstawionych przez SPS Mieczkowski (który ma już na koncie udane naprawy SA109 dla Polregio i Podkarpacia) i Compremum w konsorcjum z Mag-Train, nieco mniej kosztowna jest oferta SPS i to ona została wybrana. Mimo że przekracza ona pierwotnie założony budżet, KD są skłonne dopłacić do naprawy, która ma kosztować 14,514 miliona złotych za dwa pojazdy.

Wskazanie najlepszej oferty nie oznacza jeszcze podpisania umowy na naprawę pojazdów. Jeśli do tego dojdzie, SPS będzie miał 15 miesięcy na przygotowanie dwóch SA109 do ruchu. Zakres prac ma być olbrzymi – od zmian w jednostce napędowej, przez zmiany w kabinie maszynisty i montaż nowych urządzeń rejestrujących parametry ruchu, przez montaż klimatyzacji i nowych foteli. KD wymaga, przed odebraniem przebudowanych pociągów, 200-kilometrowej jazdy testowej, która potwierdzi skuteczność zastosowanych rozwiązań.

Odnowione pojazdy miałyby kursować na trasie z Legnicy do Chocianowa. Odcinek od Duninowa do Chocianowa został przejęty przez Dolnośląską Służbę Dróg i Kolei i trwa na nim właśnie remont, który ma doprowadzić do reaktywacji pociągów na tym fragmencie linii 303. 

O przetargu na naprawę SA109 a także o przyczynach licznych ich awarii pisaliśmy tutaj.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony