Partnerzy serwisu:

Spore inwestycje utrzymaniowe w Małopolsce

Dominik Lebda 26.02.2016 245

Spore inwestycje utrzymaniowe w Małopolsce
Fot. DL
PKP Polskie Linie Kolejowe przygotowują się do przeprowadzenia robót utrzymaniowych na kilku ważnych liniach kolejowych w województwie małopolskim. Prace na niektórych liniach kolejowych obejmą m.in. remonty wiat, mostów i przejazdów kolejowych.
Przewozy Regionalne ogłosiły przetarg na komunikację zastępczą w kilku wyznaczonych terminach 2016 roku. Obsługa tras autobusami ma zostać wprowadzona czasowo na trasach Skawina – Żywiec, Kalwaria Z.L. – Bielsko Biała oraz Tarnów – Nowy Sącz – Krynica. Wprowadzana komunikacja zastępcza związana jest przede wszystkim z prowadzonymi przez zarządcę infrastruktury bieżącymi pracami modernizacyjnymi. Planowane przez PKP Polskie Linie Kolejowe prace utrzymaniowe mają podnieść poziom bezpieczeństwa i jednocześnie pozwolić uniknąć wprowadzenia ograniczeń prędkości.

Nie tylko tory

Prace na linii nr 97 Skawina – Żywiec będą obejmowały naprawę toru wraz z czyszczeniem, podbiciem rozjazdów, naprawę mostu oraz naprawę przejazdu. – Podobne prace, obejmujące naprawę toru i podbicie rozjazdów wykonane będą również na linii nr 117 Kalwaria Z.L. – Bielsko Biała. W ramach tych prac, na odcinku Wadowice – Bielsko, planowana jest również naprawa główna przejazdu, która podniesie poziom bezpieczeństwa użytkowników tego skrzyżowania – poinformowała Dorota Szalacha z Zespołu Prasowego PKP PLK.

Poważniejsze roboty na linii krynickiej

PLK zaplanowały również w bieżącym roku prace remontowe na linii nr 96 Tarnów – Leluchów. Jak informuje zarządca, obejmą one min. naprawę toru na długości ponad 3 km, wymianę szyn (1, 575 km toru ) i ok. 10 tys. sztuk podkładów oraz inne roboty towarzyszące, w tym oczyszczenie podsypki z podbiciem torów i regulacją sieci trakcyjnej.
– Efektem tych prac będzie sprawniejszy ruch pociągów i lepszy komfort jazdy. Pozytywną zmianą dla podróżnych na tej trasie będzie również polepszenie poziomu obsługi na stacjach: Stary Sącz, Bogoniowice Ciężkowice, Bobowa, Grybów, Piwniczna, na których wyremontujemy i pomalujemy wiaty. W Starym Sączu ponadto wymienimy nawierzchnię peronu i poprawimy dojście od strony budynku stacyjnego – dla lepszej dostępności osób poruszających się na wózkach – tłumaczy Dorota Szalacha.

Prace obejmą również przebudowę 1 przepustu oraz naprawę 7 mostów na linii Tarnów – Leluchów, co poprawi poziom bezpieczeństwa ruchu kolejowego i jednocześnie komfort podróżowania na tej trasie. Obecnie na kilku mostach nad rzeką Biała wprowadzono ograniczenie prędkości.
Rozpoczęcie pierwszych prac planowane jest z początkiem kwietnia na szlaku Piwniczna – Muszyna. Główne prace na linii nr 96 zostaną zrealizowane do końca czerwca, a później będą jeszcze prowadzone drobne roboty torowe, które winny się zakończyć z końcem października br. – mówi Dorota Szalacha.

Połączenie E-30 z linią krynicką

Trwa budowa nowego mostu, po którym przebiega tor łączący linię Kraków – Rzeszów z linią Tarnów – Leluchów. Obecnie pociągi poruszają się torem bocznym, co wymusza dwukrotny postój w oczekiwaniu na wjazd/wyjazd na stację Tarnów a to przekłada się na wydłużenie czasu przejazdu w relacji Tarnów – Nowy Sącz – Krynica.
– Jazda w kierunku Nowego Sącza z Tarnowa po linii 96 będzie się odbywała przez most, na którym prace zakończą się w kwietniu br. Otwarcie linii planowane jest w maju 2016 r. Obecnie jazdy w kierunku Nowego Sącza są realizowane torem dodatkowym. Modernizacja linii Kraków – Rzeszów, nie wpływa na połączenie kolejowe Tarnów - Nowego Sącz – powiedziała Dorota Szalacha.

Harmonogram zamknięć

Na linii nr 96 planowane są zamknięcia na odcinkach Piwniczna – Muszyna, w dniach od 4 -29.04.16 r. (bez sobót i niedziel) i od 4- 6.05.16 r. Komunikacja zastępcza planowana jest od Piwnicznej do Krynicy, Rytro – Muszyna, od 9 – 13.05.16 r. Komunikacja zastępcza planowana jest na odc. Rytro – Krynica.

Na linii nr 97 Skawina – Kalwaria Z.L. w dniach: 23 - 25.03.16 r., 29.03 - 1.04.16 r., 2-3.06.16 r. i 6.06.16 r. W tych dniach również będzie komunikacja zastępcza między Skawiną a Kalwarią Z. L. Na linii nr 117 Wadowice – Kęty, od 7 – 10.06.16 r. Komunikacja zastępcza na odcinku Wadowice – Bielsko Biała.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Inwestycje liniowe
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony