Partnerzy serwisu:

Spółki zależne PKP PLK kupią nowe pociągi sieciowe

inf. pras. PKP PLK 18.10.2021 3,2k

Spółki zależne PKP PLK kupią nowe pociągi sieciowe
Fot. PNUIK J. Kowal
Cztery spółki grupy kapitałowej PKP Polskie Linie Kolejowe podpisały umowy o wartości około 40 mln zł na zakup 5 nowoczesnych pociągów do prac przy sieci trakcyjnej. Nowoczesne maszyny zapewnią lepsze utrzymanie linii i sprawniejsze przewozy koleją. Zakup nowoczesnego sprzętu zwiększa potencjał spółek. Inwestycje są możliwe dzięki podwyższeniu kapitałów zakładowych spółek zależnych w wysokości 850 mln zł.
Spółki zależne należące do grupy kapitałowej PKP Polskich Linii Kolejowych: Dolnośląskie Przedsiębiorstwo Napraw Infrastruktury Komunikacyjnej Dolkom, Pomorskie Przedsiębiorstwo Mechaniczno-Torowe, Przedsiębiorstwo Napraw i Utrzymania Infrastruktury Kolejowej w Krakowie oraz Zakład Robót Komunikacyjnych – DOM w Poznaniu zostaną doposażone w 5 nowoczesnych pociągów sieciowych.

– Maszyny wykorzystywane będą podczas prac inwestycyjnych oraz w codziennej działalności m.in. przy naprawie i zabezpieczeniu sieci trakcyjnej. Lepsze utrzymanie infrastruktury kolejowej, to dla pasażerów bardziej punktualne podróże, a dla przewoźników towarowych sprawny i płynny przewóz ładunków – poinformowała PKP PLK. Dostawy pociągów sieciowych są zaplanowane na rok 2022. Następnie do 2023 uzyskane zostaną zezwolenia uprawniające do eksploatacji pojazdów na sieci kolejowej w Polsce.

– Dzięki dokapitalizowaniu w wysokości 850 mln zł możliwe jest doposażenie spółek zależnych PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. w nowoczesny specjalistyczny sprzęt do prac w branży energetyki. Zwiększamy już posiadany potencjał, a to pozwoli na efektywniejsze zaangażowanie w proces inwestycyjny. Spółki rozszerzą także zakres usług – szczególnie w branży energetyki, w której pracują obecnie podmioty zewnętrzne – powiedział Ireneusz Merchel, prezes zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych.

Jest to największe w historii dofinansowanie otrzymały wszystkie cztery spółki zależne grupy kapitałowej PKP PLK. Podstawowe obszary działalności spółek są związane z pracami utrzymaniowymi oraz inwestycyjnymi na sieci kolejowej zarządzanej przez PKP Polskie Linie Kolejowe.

Plany inwestycyjne spółek zależnych PKP Polskich Linii Kolejowych związane są z rozwojem kompetencji w branżach: torowej, rozjazdowej i podtorza. Zakładany jest również rozwój w obszarze energetyki kolejowej i naprawy pojazdów kolejowych. Plany obejmują również rozbudowę baz i zaplecza serwisowo-technicznego. Dzięki dokapitalizowaniu, spółki mogą zaopatrzyć się w najnowocześniejsze maszyny do prac przy sieci trakcyjnej oraz urządzenia do robót torowych a także nabyć nieruchomości. Zakup sprzętu planowany jest do realizacji w latach 2021 – 2024.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony