Partnerzy serwisu:

Społecznicy chcą zapobiec degradacji linii Działdowo – Brodnica

Jakub Madrjas 02.11.2017 6,1k

Społecznicy chcą zapobiec degradacji linii Działdowo – Brodnica
Brodnica – wyjazd w kierunku Jabłonowa Pom.fot. MOs810, GFDL
Społecznicy z Lidzbarka chcą zapobiec dalszej degradacji linii 208 na odcinku do Działdowa. Przewozy pasażerskie nie korzystają z niego od dziesięciu lat.
Linia nr 208 Działdowo – Chojnice jest obecnie nieczynna na odcinku z Działdowa do Brodnicy. Kursowanie pociągów osobowych zawieszono tu w 2007 roku. Na odcinku w kierunku Chojnic kursują za to pociągi Arrivy.

Szansy na polepszenie stanu linii lokalne Stowarzyszenie Wspierające Rozwój Lidzbarka Welskiego "Wrota Mazur" upatruje w ogłoszonym przez Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa Wieloletnim Programie Utrzymaniowym. Wezwało ono do udziału w konsultacjach programu lokalne samorządy wzdłuż linii 208, lokalne firmy korzystające z kolei oraz władze wojewódzkie.

Jak tłumaczą przedstawiciele stowarzyszenia, w dokumencie tym przewidziano cztery kategorie utrzymania infrastruktury kolejowej. Linia kolejowa nr 208 na odcinku Działdowo – Brodnica została zakwalifikowana do najniższej kategorii „D”, czyli „Pozostałe odcinki”. – Naszym zdaniem powinna znaleźć się co najmniej w kategorii „C”. W dłuższej perspektywie czasu zakwalifikowanie naszej linii kolejowej do grupy „D” oznacza praktyczne porzucenie infrastruktury, co najpewniej doprowadzi do trwałej utraty przejezdności i uniemożliwi jej reaktywację w przyszłości – przewidują.

– W naszej ocenie powyższe stanowi przejaw gorszego traktowania regionów bardziej ubogich, bądź jest niedopatrzeniem, które należy naprawić przed zatwierdzeniem dokumentu przez Radę Ministrów. Jest to o tyle istotne, że zgodnie z postanowieniami Wieloletniego Planu Utrzymania kategorie poszczególnych linii kolejowych nie będą zmieniane w czasie jego obowiązywania, tj. do 2023 roku – podkreślają. 
 
Rys. openrailwaymap.org
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony