Partnerzy serwisu:

Spokojny listopad na kolei

Martyn Janduła 02.01.2017 159

Spokojny listopad na kolei
Fot. Patryk 98, SM42.pl
Wraz z końcem 2016 roku Urząd Transportu Kolejowego opublikował kolejne wyniki przewozów pasażerskich. Mimo że w przeciągu jedenastu miesięcy zanotowano ponad 4-procentowy wzrost liczby pasażerów na kolei, to listopadowe wyniki okazały się słabsze niż wyniki zarejestrowane w roku ubiegłym. Zarejestrowano jednak wzrost pracy przewozowej oraz eksploatacyjnej.
W ciągu jedenastu miesięcy 2016 roku przewieziono ponad 269 mln pasażerów, co oznacza wzrost o blisko 4,3 % względem analogicznego okresu w roku ubiegłym. Z kolei liczba pasażerów przewiezionych w listopadzie 2016 r. jest jednak zbliżona do wartości z listopada ubiegłego roku. Tutaj zarejestrowano spadek o 0,2 p.p. Wynik okazał się być dużo niższy od rekordowego wyniku z października, kiedy w podróż pociągiem wybrało się 25,7 mln osób, a w listopadzie – 24,5 mln.

W ciągu ostatnich jedenastu miesięcy wystąpił wzrost pracy przewozowej oraz eksploatacyjnej przewoźników w Polsce, odpowiednio o prawie 10% i 12%. Z kolei w listopadzie, mimo mniejszej liczby pasażerów, przewoźnicy wykonali o 9% większą pracę przewozową i 10,5% większą pracę eksploatacyjną.

Udział Przewozów Regionalnych w przewozie pasażerów pozostaje na tym samym poziomie. Po jedenastu miesiącach dla spółki wynik ten wciąż oscyluje wokół 27%. Listopad przyniósł także lekko zwiększony poziom pracy przewozowej o 0,1 p.p. do 22,36%.

Druga pod względem przewozu pasażerów spółka – Koleje Mazowieckie – po jedenastu miesiącach osiągnęła poziom 20,66%. Po wakacjach przewoźnik powoli odzyskuje utracony udział. Względem października wzrost jest o 0,06 p.p. Spółka minimalnie również zwiększyła pracę przewozową do poziomu 11,20%.

Pod względem liczby pasażerów, na podium po jedenastu miesiącach dalej utrzymuje się trójmiejska SKM z udziałem 14,28%, przy drobnym wzroście pracy przewozowej o 0,04 p.p. do poziomu 5,70%. Tuż za nią plasuje się jednak PKP Intercity, które systematycznie odzyskuje pasażerów od początku roku. Po jedenastu miesiącach udział w przewozach pasażerów przewoźnika wzrósł już do 13,12%. Względem poprzedniego miesiąca jest to minimalny spadek o 0,02 p.p., jednak spadła również przewoźnikowi praca przewozowa do poziomu 49,34%, czyli o 0,22 p.p. względem października. PKP Intercity wciąż pozostaje jednak liderem w zestawieniu wykonanych milionów pasażerokilometrów.

Roczne wyniki za cały 2016 rok powinny być znane za niespełna miesiąc.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony