Partnerzy serwisu:

W 3 lata po remoncie linii Tomaszów Mazowiecki - Spała pociągi przyspieszą

Kasper Fiszer 12.09.2018 3,1k

W 3 lata po remoncie linii Tomaszów Mazowiecki - Spała pociągi przyspieszą
Pociąg turystyczny w Spalefot. Kasper Fiszer
Okazjonalne pociągi z Tomaszowa Mazowieckiego do Spały pojadą w tym roku znacznie szybciej. Wynika to jednak z prac przeprowadzonych już trzy lata temu, kiedy PKP PLK wykonała remont wart 430 tys. zł. Kasy sprzedają już bilety na kursy dowożące na dożynki prezydenckie, które odbędą się już w najbliższy weekend.
Zbliżają się tradycyjne dożynki prezydenckie w Spale, które – jak co roku – są okazją do przejazdu pociągiem po zamkniętej przez większość miesięcy linii kolejowej nr 53 Tomaszów Mazowiecki – Spała. W tym sezonie letnim bezpłatne kursy na tej trasie uruchamiała także gmina Inowłódz, która współpracowała w tym zakresie z Przewozami Regionalnymi. Uwagę naszych czytelników zwrócił bardzo istotny spadek czasu przejazdu pociągów nadzwyczajnych na tej trasie.

Czas przejazdu wynika z zamówienia przewoźnika

Jeszcze dwa lata temu specjalne pociągi dożynkowe pokonywały 9-kilometrowy odcinek Tomaszów Mazowiecki – Spała w aż 27 minut. Tegoroczny rozkład jazdy pociągów nadzwyczajnych uruchamianych z tej samej okazji przewiduje na przejechanie tego samego odcinka zaledwie 14 minut (choć sobotnie pociągi turystyczne potrzebowały na to aż 24 minut). Tymczasem, jak informuje nas zarządca infrastruktury, w ciągu ostatnich dwóch lat nie przeprowadzono żadnych istotniejszych prac infrastrukturalnych.

– Parametry linii od 2015 r. nie uległy zmianie. Czas przejazdu pociągów z Tomaszowa do Spały wynika z rozkładu jazdy zamówionego przez danego przewoźnika – powiedział nam Karol Jakubowski z Zespołu Prasowego PKP Polskich Linii Kolejowych. – Na linii Tomaszów Mazowiecki – Spała na bieżąco wykonywane są prace utrzymaniowe, które pozwalają zachować przejezdność – zaznacza przy tym przedstawiciel spółki.

Nadspodziewanie duży zakres prac przeprowadzonych trzy lata temu

Skąd więc istotne zmiany w rozkładzie jazdy? Wydają się one echem przeprowadzonych w 2015 r. zakrojonych szerzej prac remontowych. – Wówczas wybudowano jeden rozjazd, wymieniono 600 podkładów, uzupełniono tłuczeń, wykorzystując 600 ton kruszywa, wykonano profilowanie toru oraz uzupełniono i wymieniono 1500 przekładek podszynowych i 4600 śrub. Wartość prac wykonanych ze środków własnych PKP PLK wyniosła ok. 430 tys. zł – podsumowuje nasz rozmówca.

W tym roku nadzwyczajne pociągi dożynkowe zostaną uruchomione 15 i 16 września. Jedna para kursów pojedzie w relacji Łódź Kaliska – Spała – Łódź Kaliska, trzy dodatkowe – z Tomaszowa Mazowieckiego do Spały i z powrotem. Kasy biletowe prowadzą już sprzedaż biletów według taryfy specjalnej. Cena biletu normalnego w jedną stronę z Łodzi wyniesie 5 zł, z Tomaszowa – 2,50 zł. Bezpłatne kursy Łódź Kaliska – Spała – Łódź Kaliska zlecane przez gminę Inowłódz były realizowane w każdą sobotę od 11 sierpnia do 8 września.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony