Partnerzy serwisu:

700 akcji służb. PKP PLK podsumowuje poniedziałkowe opóźnienia na kolei [Aktualizacja]

Jakub Madrjas, Artur Bogdanowicz 09.02.2021 50

700 akcji służb. PKP PLK podsumowuje poniedziałkowe opóźnienia na kolei [Aktualizacja]
Fot. Marcin Kucięba, SM42.pl
Trudne warunki pogodowe utrudniają ruch pociągów. W Polsce na koniec dnia opóźniona była już połowa pociągów, a ponad sto zostało odwołanych.
Według Portalu Pasażera PKP PLK, od rana 2 lutego odwołano już 36 pociągów, a z 400 pociągów będących aktualnie w trasie 38% jest opóźnionych. O więcej niż godzinę opóźnionych jest 18 pociągów. Najbardziej – pociągi PR Rzepin – Zbąszynek i Zakopane – Kraków oraz IC San Przemyśl Główny – Warszawa Zachodnia. Czekamy na podsumowanie sytuacji na sieci od PKP PLK. Pasażerowie, oprócz opóźnień, zgłaszają problemy z bezpiecznym wejściem na zaśnieżone perony. 

Na utrudnienia pogodowe nakładają się problemy taborowe PKP Intercity, o których pisaliśmy w piątek. Przewoźnik wprowadził dziś komunikację zastępczą za pociągi Suwałki – Sokółka, składy wagonowe za 11 pociągów IC oraz dwa pociągi EIP. W jednym składzie, pomimo adnotacji w rozkładzie jazdy nie ma wagonu barowego a w dwóch – wagonów dostosowanych dla niepełnosprawnych.

Utrudnienia również w Niemczech...

Tymczasem silne opady śniegu paraliżują ruch pociągów w północnych Niemczech. W Berlinie wstrzymano odjazdy składów dalekobieżnych w stronę Kolonii, Hamburga, Frankfurtu i Monachium. Z Hamburga nie kursują pociągi na południe kraju. Pociągami ICE i IC nie dojedziemy także do Drezna, Kilonii, Lubeki, Lipska czy Hanoweru. Również linie międzynarodowe do Holandii zostały zawieszone.

Na wielu liniach regionalnych pociągi kursują opóźnione lub zostały czasowo zawieszone. Na obszarze aglomeracji hanowerskiej praktycznie nie kursują składy podmiejskie, zaś na operowanych połączeniach regionalnych notowane duże opóźnienia. Nieco lepiej wygląda sytuacja w Hamburgu i Berlinie. Przedpołudniowy Eurocity do Warszawy ma odjechać o czasie.

...oraz w Czechach

Jak donosi serwis zdpravy.cz, pociągi nie kursują między Pragą a Benešovem oraz w regionie Kolína. Utrudnienia są też w regionach Pardubickim i Libereckim.

O trudnych warunkach na sieci informuje też swoich klientów CD Cargo. – Ruch na torach utrudnia pokrywa śnieżna, zwalone drzewa i oblodzenie linii napowietrznej. Przepraszamy za wszelkie niedogodności związane z transportem towarów – poinformował przewoźnik.

Aktualizacja godz. 11:30

Jak podkreśla rzecznik PKP PLK Mirosław Siemieniec, sieć kolejowa jest przejezdna. Występują jedynie lokalne utrudnienia w kursowaniu pociągów spowodowane takimi sytuacjami jak konieczność odśnieżenia rozjazdu czy zanik napięcia w sieci trakcyjnej. 

Aktualizacja godz. 12:00 Komunikat spółki PKP Polskie Linie Kolejowe:

Sieć kolejowa w Polsce jest przejezdna. Do godz. 12.00 na sieć kolejową wyjechało ok. 2200 pociągów pasażerskich. By ograniczyć zmiany, non stop pracują służby techniczne i pociągi sieciowe. W nocy lokomotywy wykonały jazdy patrolowe na długości ponad 2100 kilometrów. Sprawdzane i odśnieżane były i są rozjazdy oraz urządzenia odpowiedzialne za sprawne przejazdy pociągów. Ze względu na trudną sytuacje zimową, mogą wystąpić czasowe zmiany w kursowaniu pociągów.

Od północy do godz. 8.30 zapewniana była przejezdność linii Bielsko-Biała – Zwardoń. Pracowały trzy pociągi sieciowe i cztery lokomotywy na odcinkach Bielsko-Biała – Żywiec i Żywiec – Zwardoń. Na czas prac przygotowana była zastępcza komunikacja autobusowa. Usterka sieci i pantografu pociągu na odcinku Stalowa Wola – Ocice wymaga korzystania z lokomotyw spalinowych i wprowadzona została zastępcza komunikacja autobusowa. Na miejscu pracuje pociąg sieciowy.

Około godz. 5 usterka pociągu towarowego na stacji Opole Groszowice spowodowała opóźnienie pociągów kursujących w kierunku Częstochowy.

Na wyjeździe z Wrocławia do Opola – pomiędzy godz. 8 a 9 pracowały służby techniczne przy zapewnieniu zasilania urządzeń sterowania ruchem. Czasowa przerwa w ruchu miała wpływ na kursowanie pociągów w kierunku Opola i Wrocławia. Na kursowanie pociągów wpływ ma również oblodzenie pantografów i szyb lokomotyw, powodowane na niektórych odcinkach linii przez marznącą mżawkę.

Szczególna uwaga zwrócona jest także na odśnieżanie dojść, schodów i peronów. Zwiewający śnieg powoduje, że odśnieżone miejsca szybko zawiewa śnieg i prace należy prowadzić non stop. Prosimy o uwagę podczas wsiadania i wysiadania do pociągów.  

Zarządca infrastruktury oraz przewoźnicy starają się, by jak najbardziej aktualne były informacje o sytuacji na sieci kolejowej. Informacje na bieżąco mnożna śledzić na stronie i w aplikacji mobilnej www.portalpasazera.pl

Aktualizacja: wciąż spore utrudnienia na kolei w Niemczech

Do końca dnia nie wyjadą z Berlina pociągi w stronę Zagłębia Ruhry, Nadrenii i Bawarii. Część pociagów do Frankfurtu wyruszy w trasę popołudniu. Nie kursują pociągi dalekobieżne z Hamburga do Monachium, Kilonii, Kolonii, Dortmundu oraz na wyspę Sylt, w godzinach popołudniowych DB zaoferuje kilka połączeń między Hamburgiem, Hanowerem i Frankfurtem. Pociągi dalekobieżne nie wyjada dziś także z Drezna i Lipska. Do końca dnia wstrzymany jest również ruch pociągów międzynardowych do Niederlandów. Na liniach do Francji występuja duże utrudnienia.

W dalszym ciągu mnożą się problemy w ruchu pociągów regionalnych na północy kraju, w Brandenburgi, Saksonii-Anhalt, Nadrenii na wszystkich liniach notowane są opóźnienia, w Dolnej Saksonii i Szlezwiku-Holsztynie kilka linii zawieszono. Przez cały czas nie kursuje kolej S-Bahn w aglomeracji hanowerskiej, wykonywane są jedynie pojedyncze kursy na linii lotniskowej. Niewiele lepiej sytuacja wygląda też w Lipsku. Wiele kursów zawieszono również w innych regionach Saksonii.

Pogarsza się sytuacja w Polsce. Odwołano już 88 pociągów, punktualność pociągów w trasie spadła do 63%, ogółem opóźnionych jest ponad 200 pociągów w tu, trzy - ponad dwie godziny.

Aktualizacja godz. 22:00

W godzinach wieczornych znacznie wzrosły opóźnienia na kolei w Polsce. Opóźnionych jest ponad 150 pociągów (co drugi będący w trasie), z czego o ponad godzinę - trzydzieści. Do tego odwołano co najmniej 110 pociągów - wiele z nich miało już w momencie odwołania kilkugodzinne opóźnienie. Punktualność pociągów, które dojechały do końca trasy była dziś poniżej 70%. 

Aktualizacja 9 luty - podsumowanie utrudnień

Jak podsumowuje rzecznik PKP PLK Mirosław Siemieniec, wczoraj problemem była przede wszystkim marznąca mżawka na południu kraju. - Były sytuacje, kiedy marznący deszcz osadzał się nie tylko na sieci, ale i na kabinach lokomotyw. Utrudnienia dotyczyły szczególnie tras na południu Polski. Służby kolejowe przeprowadziły w kraju blisko 700 akcji. Dwie najważniejsze – które miały wpływ na ruch pociągów również w innych częściach kraju – to usterka sieci trakcyjnej na trasie pomiędzy Zwardoniem i Bielsko-Białą i usterka zasilania od urządzeń sterowania ruchem kolejowym we Wrocławiu - podaje Mirosław Siemieniec.

Jak czytamy, ze Zwardonia do Bielska-Białej przewoźnik niektóre składy wycofał ze względu na uszkodzone pantografy i pokrycie ich warstwą lodu, przez co pociągi były zastępowane komunikacją autobusową. Przewoźnik dalekobieżny w prawie 40 pociągach wydał pasażerom dodatkowe napoje i ciepłą herbatę ( pociągi były opóźnione powyżej 60 minut).

- Sytuacja była bardziej stabilna na północy i północno-wschodniej części kraju, gdzie pociągi jeździły bardziej regularnie. Także w województwie dolnośląskim, po usunięciu usterki sterowania ruchem kolejowym na stacji Wrocław, sytuacja się ustabilizowała i powroty pociągami aglomeracyjnymi do domów odbywały się sprawniej niż w porannym szczycie komunikacyjnym - podsumowuje rzecznik.


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony