Partnerzy serwisu:

Śmigielska wąskotorówka dotrze do Nowej Wsi

Kasper Fiszer 24.02.2019 5,6k

Śmigielska wąskotorówka dotrze do Nowej Wsi
Stacja kolejowa w Śmiglufot. Kasper Fiszer
Turystyczne kursy Śmigielskiej Kolei Wąskotorowej będą w tym roku realizowane na nieco dłuższej niż dotychczas trasie. Nie ma natomiast planów przywrócenia codziennych kursów wąskotorówki.
W ostatnich latach – po zakończeniu jej eksploatacji w codziennym ruchu planowym – Śmigielska Kolej Wąskotorowa (dawniej Śmigielska Kolej Dojazdowa) zarządzana obecnie przez gminę Śmigiel kursowała jedynie na krótkim odcinku ze Śmigla do Starego Bojanowa, gdzie tor wąski zbiega się z normalnotorową linią nr 271 Poznań Główny – Wrocław Główny. Choć nie ma obecnie mowy o odtworzeniu kursów na pełnym odcinku z Rakoniewic do Starego Bojanowa, istnieją realne szanse na dojazd kolejką do Nowej Wsi. Wydłużyłoby to czynny odcinek dawnej sieci o ok. trzy kilometry.

Koleją wąskotorową na obiad

Zostały już przeprowadzone niezbędne naprawy toru. W 2018 r. gmina Śmigiel zakupiła 250 sztuk nowych drewnianych podkładów kolejowych. Podkłady te w liczbie ok. 130 sztuk zostały wykorzystane do remontu torowiska na odcinku Śmigiel - Nowa Wieś – mówi Beata Łabińska, pracownik Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Śmiglu, który zajmuje się sprawami Śmigielskiej Kolei Wąskotorowej. Czynny fragment linii zakończy się w pobliżu restauracji zlokalizowanej w miejscu dawnej żwirowni. – Umożliwi to w przyszłości włączenie do oferty turystycznej wspomnianej restauracji wraz z terenami zielonymi – zapowiada przedstawicielka zarządcy wąskotorówki.

– Ponadto na linii kolei wąskotorowej w kierunku Nowej Wsi wykonano zabiegi pielęgnacyjne w obrębie korony drzew i krzewów, które wcześniej uniemożliwiały swobodny przejazd pociągu. Po zakończeniu tych prac przeprowadzone zostały niezbędne kontrole i przeglądy, w wyniku których ruch pociągów na tym odcinku jest możliwy – potwierdza nasza rozmówczyni. Remont przeprowadzony został przez Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Śmiglu.

Prace remontowe mają być kontynuowane

Pozostałe podkłady zostały użyte do przeprowadzenia napraw pomiędzy Starym Bojanowem Wąskotorowym a Śmiglem. Całkowite koszty wszystkich robót wyniosły ok. 55 tys. zł. Jak podsumowuje Beata Łabińska, obecnie ruch pociągów Śmigielskiej Kolei Wąskotorowej może więc odbywać się na odcinku Stare Bojanowo Wąskotorowe – Śmigiel – Nowa Wieś, który ma całkowitą długość ok. 7 km.

W tym roku zaplanowano kilka przejazdów otwartych: 3 maja odbędzie się „Majówka z ŚKW”, 16 czerwca – impreza „Rozpoczęcie Wakacji”, a 15 września – „Jubileusz 119 lat ŚKW”. – Ponadto istnieje możliwość zamawiania przejazdów dla grup indywidualnych – przypomina przedstawicielka ZGKiM. Dodała ona, że w tym roku samorząd planuje zakupić kolejną partię podkładów i wyremontować dalszy odcinek toru na terenie Nowej Wsi. Przywracanie przejezdności następnych fragmentów trasy będzie natomiast uzależnione od wysokości środków, jakimi dysponować będzie gmina.

Nie ma zapotrzebowania na pociągi codzienne

Obecnie nie ma przy tym żadnych planów wznowienia przewozów codziennych. – Podjęta kilka lat temu próba przywrócenia kursowania pociągów w środy targowe nie cieszyła się większym zainteresowaniem. Przeprowadzano również ankietę w okolicznych szkołach, która nie spotkała się znaczącym odzewem ze strony uczniów – argumentuje Beata Łabińska. Przyznaje przy tym, że regularnych połączeń ŚKW nie udało się w pełni zastąpić komunikacją autobusową. – Brak takich kursów nie skutkuje jednak brakiem komunikacji pomiędzy miejscowościami zlokalizowanymi wzdłuż trasy Śmigielskiej Kolei Wąskotorowej, a mieszkańcy nie zgłaszali potrzeb uruchomienia równoległych do toru linii autobusowych – podkreśla nasza rozmówczyni.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony