Partnerzy serwisu:

Słowenia i Węgry połączone siecią trakcyjną

Łukasz Pastor 21.06.2016 390

Słowenia i Węgry połączone siecią trakcyjną
Fot. SŽ Infrastruktura
Po trzech latach prac budowlanych, udało się zakończyć wspierany przez Unię Europejską projekt elektryfikacji brakującego odcinka paneuropejskiego korytarza transportowego, który przebiega przez słoweńsko-węgierską granicę. Modernizacja leżącego w całości po stronie słoweńskiej odcinka Pragersko – Hodoš pochłonęła blisko pół miliarda euro.
Otwarcie linii zbiega się w czasie z 15-leciem ponownego otwarcia jedynego bezpośredniego połączenia kolejowego Słowenii z Węgrami oraz 25-leciem niepodległości Słowenii. Zmodernizowany odcinek Pragersko – Hodoš liczy 109 km. Był to już ostatni niezelektryfikowany fragment paneuropejskiego korytarza transportowego nr 5 Orient/East-Med. Łączy on port Adriatyku w Trieście oraz porty słoweńskie z Budapesztem i biegnie dalej – do granicy węgiersko-ukraińskiej.

Prace przy modernizacji odcinka Pragersko – Hodoš, leżącego w całości po stronie słoweńskiej, ruszyły w 2013 roku. Wykonawcą projektu była joint venture słoweńskiego zarządcy infrastruktury SŽ Infrastruktura oraz firmy DRI. Poza zelektryfikowaniem brakującego odcinka, wykonawca przeprowadził gruntowną modernizację linii, przebudował znajdujące się tam przystanki i stacje, a dodatkowo zmodernizował 78 przejazdów kolejowych. Części z nich nadano wyższą kategorię, a niektóre zostały zamknięte.

Przeprowadzone prace pozwoliły na zwiększenie dopuszczalnego nacisku osi na tor, a efektem wszystkich przeprowadzonych prac jest podniesienie prędkości pociągów pasażerskich kursujących w tej relacji do 160 km/h.

Realizacja całego projektu kosztowała łącznie 465,5 mln euro. Projekt, z racji znaczenia linii, był współfinansowany przez Unię Europejską. Wsparcie wyniosło 207 mln euro, a pieniądze pochodziły z unijnego Funduszu Spójności.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony