Partnerzy serwisu:

Słowacy chcą zbudować nową linię kolejową

Michał Szymajda 05.02.2018 8k

Słowacy chcą zbudować nową linię kolejową
Nitra z lotu ptakaFot. wizzard, CC BY-SA 3.0
Słowacy poważnie myślą o budowie zupełnie nowej linii kolejowej, która połączyłaby Bratysławę z Nitrą w czasie znacznie krótszym, niż obecnie trwa podróż między dwoma miastami.
Nitra to piąte największe miasto Słowacji, z prawie 80 tysiącami mieszkańców. Aby się do niej dostać ze stolicy kraju pociągiem, trzeba nadłożyć drogi i skorzystać z łącznicy rozpoczynającej się w miejscowości Palárikovo, na przedmieściach Nowych Zamków. Dopiero wówczas wjeżdża się na linię kolejową z Nowych Zamków do Nitry.

Ministerstwo Infrastruktury Słowacji poinformowało właśnie, że ŽSR – odpowiednik polskiego zarządcy PKP PLK – rozpoczęło prace nad studium wykonalność dla budowy prawie 20-kilometrowej linii kolejowej, która w założeniu ma skrócić czas przejazdu do około 55 minut, w stosunku do obecnej 1 h i 40 minut. Prace przedprojektowe mają dać odpowiedź, czy linię budować w wariancie jedno czy dwutorowym. Wiadomo już, że pociągi pomkną po linii z prędkością 160 km/h. Obecnie koszt budowy określa się na około 140 mln euro. Ministerstwo szacuje, że prace budowlane mogłyby rozpocząć się w 2023 roku.

Obecnie istniejące połączenie kolejowe i tak cieszy się sporą popularnością. Budowa fabryki Jaguara w Nitrze zapewne sprawi, że miasto zyska na znaczeniu, dlatego kolejarze chcą pomyśleć o skróceniu czasu przejazdu.

Jedynym nowym odcinkiem torów, który powstał po wyodrębnieniu się Słowacji z Czechosłowacji w 1993 roku jest 1,7-kilometrowy łącznik ze stołecznej dzielnicy Petržalka w kierunku austriackiej granicy.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony