Partnerzy serwisu:

Słowacja zleca studium dla szybkiej kolei do Polski przez Czechy i na Węgry

Michał Szymajda 01.07.2022 2,7k

Słowacja zleca studium dla szybkiej kolei do Polski przez Czechy i na Węgry
Fot.ms.
Podczas spotkania ministrów transportu Grupy Wyszehradzkiej minister transportu Słowacji zapowiedział kroki, które za ponad 10 lat doprowadzą do budowy szybkiej kolei przez Słowację.
Spotkanie ministrów transportu Grupy Wyszehradzkiej miało miejsce 23 i 24 czerwca 2022 r. Polskę reprezentował na nim wiceminister infrastruktury Rafał Weber. Obecni byli także wiceminister innowacji i przemysłu Węgier, Dávid Vitézy, wiceminister transportu, Czech Václav Bernard, oraz wiceminister transportu i budownictwa Słowacji, Jaroslav Kmet’.

Jaroslav Kmet’ poinformował, że Koleje Słowackie (ZSSK) poszukują wykonawcy studium wykonalności linii dużych prędkości, które połączą kraje Grupy Wyszehradzkiej. Odcinek linii przez Słowację ma kluczowe znaczenie dla projektu, którego szacunkowa wartość ma wynieść 1,55 mln euro.

Prace studialne dla nowej linii do Ostrawy są już zaawansowane w Polsce i zakończone w Czechach. Słowacja ma wziąć pod uwagę efekty prac sąsiadów. Linie kolejowe mają zapewnić szybki transport pomiędzy Warszawą i Ostrawą skąd mamy dotrzeć do Bratysławę. Ta ma mieć szybkie połączenia z miastem Győr na Węgrzech.

– To projekt o znaczeniu ogólnoeuropejskim, którego celem jest połączenie stolic Europy koleją dużych prędkości. Minimalne założenie dla pociągów na linii jest takie, że będą kursować z prędkością 250 kilometrów na godzinę – powiedział wiceminister Jaroslav Kmet'. Dodał, że linie powinny być gotowe do połowy lat 30.

Podczas spotkania wiceministrów państwa Grupy uzgodniły też wspólne stanowisko na rzecz rewizji korytarzy TEN-T biegnących przez Polskę, Czechy, Słowację i Węgry.

Od 1 lipca Słowacja przewodniczy państwom Grupy Wyszehradzkiej, jej spotkania będą się więc odbywać w Bratysławie. Obecnie podróż nocnym pociągiem do Bratysławy trwa ponad 10 godzin, dziennym – 8 godzin i 34 minuty.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony