Partnerzy serwisu:

Słowacja: Nowe połączenie kontenerowe do Chin

Roman Czubiński 17.10.2019 18

Słowacja: Nowe połączenie kontenerowe do Chin
fot. Pixabay
Słowacki operator intermodalny Metrans uruchomił regularne połączenie kontenerowe z Chin na Słowację przez Ukrainę. Pokonanie całej trasy zajmuje dwa tygodnie, jednak może ulec skróceniu dzięki przystąpieniu Ukrainy do systemu celnego NCTS. Oferta przewozowa Metransu może okazać się konkurencją wobec podobnych połączeń, rozpoczynających bieg w Polsce i na Białorusi – donosi portal CFTS.
Pociągi kontenerowe rozpoczynają trasę w Xi'an, a kończą – w Dunajskiej Stredzie we wschodniej Słowacji, nieopodal Bratysławy. Znajduje się tam jeden z terminali Metransu. Przywieziony z Chin ładunek trafia stamtąd dalej do terminali w Pradze, Czeskiej Trzebowej, Budapeszcie i austriackim Krems. W większości przypadków terminale, do których ostatecznie trafiają kontenery, są położone w odległości nie większej, niż 150 km od Dunajskiej Stredy.

Pociąg kursują raz na tydzień. Pierwszy z nich dotarł do Dunajskiej Stredy 3 października. Transport 44 kontenerów 40-stopowych do terminalu przeładunkowego w Dobrej przy granicy słowacko-ukraińskiej trwał dwa tygodnie (dla porównania – wielokrotnie opisywane na naszych łamach pociągi Hatransu pokonują trasę Chengdu – Łódź w 11 dni). Operatorem połączenia jest firma Beijing Trans Eurasia International Logistics (BTE), która zapewnia też obsługę trakcyjną aż do Dobrej. Dopiero na końcowym, normalnotorowym odcinku zastępuje ją w tej roli DBO Bahnoperator. Puste kontenery nie wracają do Chin pociągiem, lecz są transportowane do Budapesztu, a stamtąd – Dunajem i drogą morską do chińskiego portu Xiamen.

Połączenie Xi’an – Dunajska Streda jest częścią Nowego Jedwabnego Szlaku. Zdaniem przedstawicieli Metransu trasa przez Ukrainę i Słowację wydaje się bardziej perspektywiczna, niż przez Białoruś, z której korzystają polscy operatorzy połączeń kontenerowych do Chin. Czas tranzytu przez Ukrainę wynosi ok. 32 godziny. – Dostrzegamy w tej trasie duży potencjał. Wprawdzie procedury celne wymagają usprawnienia, jednak, o ile nam wiadomo, Ukraina przystąpi wkrótce do europejskiego systemu celnego NCTS. Przejazd przez jej terytorium stanie się wtedy jeszcze łatwiejszy – mówi cytowany przez CFTS Martin Koubek, odpowiedzialny w Metransie za rozwój połączeń z Chinami.


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony