Partnerzy serwisu:

Śląskie: Pociąg wąskotorowy dotarł do stacji Stodoły w Rybniku

jar, Rynek Kolejowy 24.10.2018 5,5k

Śląskie: Pociąg wąskotorowy dotarł do stacji Stodoły w Rybniku
Zdjęcie ilustracyjnefot. jar (2015)
Przed kilkoma dniami skład z zaproszonymi gośćmi przejechał przez odbudowany krótki odcinek dawnych Górnośląskich Kolei Wąskotorowych. Było to możliwe po wykonaniu inwestycji samorządu Rybnika. Po zakończeniu wszelkich formalności mają tam regularnie kursować pociągi turystyczne wyjeżdżające z Zabytkowej Stacji Kolei Wąskotorowej w Rudach.
Wąskotorówka dłuższa o 700 m

Jak poinformował serwis informacyjny miasta Rybnik, 17 października odbył się przejazd składu złożonego z lokomotywy serii Wls50 i wagonu pasażerskiego po odcinku Paproć – Stodoły. Fotografie z przejazdu można zobaczyć tutaj.

Trasa o długości ok. 700 m została odtworzona staraniem samorządu miasta Rybnik. Za ok. 1,5 mln zł m.in. położono nowy tor, wzniesiono peron oraz wybudowano przejazd kolejowo-drogowy. Wykonawcą zasadniczej części prac, w tym odpowiedzialnym za projekt budowlany oraz uzyskanie niezbędnych zgód i opinii, była rybnicka firma Inżbud.

Ostatecznie linia ma być przekazana Gminnemu Ośrodkowi Turystyki i Promocji w Rudach, który zarządza zabytkową kolejką. Po zakończeniu wszelkich formalności zaczną być realizowane regularne połączenia turystyczne.

Kolejka elementem rozwoju turystyki

Wydłużenie linii oraz uruchomienie przewozów turystycznych ze stacji Rudy ma na celu rozwój turystyki w Rybniku. Planowane jest utworzenie szlaku pieszo-rowerowego łączącego stację Stodoły ze zbiornikiem Pniowiec. Z myślą o preferujących wypoczynek na „dwóch kółkach” zakłada się dołączanie do składu wagonu do przewozu rowerów. Ponadto planowane jest urządzenie wypożyczalni jednośladów przy nowo wybudowanym peronie. Przy stacji powstanie parking dla aut i rowerów.

Remonty na stacji w Rudach

Inwestycje prowadzone są również na na terenie Zabytkowej Stacji Kolejki Wąskotorowej w Rudach. Jak poinformowała Gmina Kuźnia Raciborska, trwają tam prace remontowo-budowlane w budynkach: lokomotywowni, wagonowni, magazynowo-garażowym i budynku stacji. – Podjęte prace pozwolą na zachowanie, adaptację i rewitalizację obiektów, a także pozwolą na odzyskanie walorów estetycznych budynków. Wykonanie zaplanowanych prac pozwoli na polepszenie warunków zwiedzania, zwiększenie oferty kulturalnej przeznaczonej dla turystów, wpłynie na zwiększenie ilości zwiedzających. Zespół budynków posiada duże wartości historyczne i zabytkowe, a także niezwykle unikatową wartość na mapie Polski ze względu na posiadane w swoich zbiorach unikatowe eksponaty nie tylko dla historii kolejnictwa, a także dla historii i oferty kulturalnej regionu – podała w komunikacie Gmina Kuźnia Raciborska. Ponadto planowane jest uruchomienie zabytkowej maszyny parowej z 1906 roku.

Inwestycja prowadzona jest w ramach projektu pn. „Szerokie tory do kultury. Inwestycja w Zabytkową Stację Kolejki Wąskotorowej w Rudach” o wartości ponad 2,3 mln zł, Uzyskała ona dofinansowanie (ok. 1 mln zł dotacji) z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.
PARTNERZY DZIAŁU



Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony